Kommunismiohvrite memoriaali avamine

23. augustil kell 18:00 avatakse Maarjamäel memoriaal kommunistliku režiimi terrori ohvritele Eestis 1940–1991.

23. augustil kell 18:00 avatakse osana EV100 suure suvise peonädala sündmustest Maarjamäel kommunismiohvrite memoriaal. 

Memoriaal koosneb kahest osast, millest üks on „Teekond“ ja teine „Koduaed“. Selleks, et jõuda koduaeda, tuleb võtta ette teekond. Et asuda teekonnale, tuleb lahkuda koduaiast. 

Teekond on pikk ja rõhuv mälestuskoridor, mille seintel on ohvrite nimed. See koridor sümboliseerib totalitaarse režiimi armutust ja inimvaenulikkust. Koduaia rahu ja turvalisust annab edasi park õunapuudega ja mesilased Memoriaali pargipoolsel seinal. Kodust viidi inimesed jõuga ja neid sunniti käima mööda kannatuste rada. Ainult osa neist suutis need kannatused üle elada ja koduaeda naasta. 

Mälestusmärgi arhitektuurne lahendus „TEEKOND“ valiti välja 12 kavandi hulgast ning selle autoriteks on Kalle Vellevoog, Jaan Tiidemann, Tiiu Truus, Martin Prommik ja Lidia Zarudnaja Arhitektuuribüroo JVR OÜ-st.

Vaata lähemalt: memoriaal.ee

Korraldaja

Eesti Mälu Instituut

Eesti Mälu Instituut ja tema eelkäija on alates 1998. aastast Eestis uurinud inimvaenulike režiimide toime pandud rahvusvahelisi kuritegusid ja inimõiguste rikkumisi ning totalitaarseid ideoloogiaid, mis on niisugused režiimid põhjustanud. Uurimistulemuste ja teavitustööga on instituudi eesmärgiks ka 21. sajandi inimvaenulike režiimide tõrjumine ning aktiivselt nii riiklikus kui rahvusvahelises haridus- ja teavitustöös osalemine.