Konverents „Vabadussõja kangelasi mäletades. 100 aastat Vabadussõja sündmustest Jõhvis“

18. aprillil Jõhvis toimuv toimuv ajalookonverents on pühendatud kindralmajor Aleksander Tõnissoni sünniaastapäevale. Ettekanded tutvustavad Vabadussõja sündmusi Ida-Virumaal 1919. aastal. 

EST

Vabadussõda oli sõda Eesti iseseisvuse kaitseks ja kindlustamiseks 28. novembrist 1918. aastal kuni 3. jaanuarini 1920. aastal Nõukogude Venemaaga. 1919. aasta juunis ja juulis toimus lahingutegevus Landeswehri vastu. Vabadussõja tulemusel tõrjuti Punaarmee Eestis välja ja Tartu rahulepinguga 2. veebruaril 1920 tunnustati Eesti riiklikku iseseisvust. 

Konverentsil tutvustab nimekaid Vabadussõja väejuhte Viljandi Muuseumi direktor Jaak Pihlak, Sabalotnyde suguvõsa ajaloost Iisakus räägib teadur Anne Nurgamaa ning ülevaate Soome vabatahtlike tegevustest Virumaal 1919. aastal annab Soome saatkonna pressinõunik Hannele Valkeniemi. Õpilasettekanded tutvustavad Jõhvi kihelkonna Järve ja Pagari lahinguid 1919. aasta jaanuaris. Konverentsi lõpetab riigikogu liikmete debatt teemal „Kuidas hoida vabadust?“.

Vabadussõja 100. aastapäeva meenutamiseks ja mälestamiseks toimub Eestis sel aastal mitmeid sündmusi ja tseremooniaid. Mööda omaaegset lahingutegevuse marsruuti sõidab ka soomusrong, mis on Jõhvis raudteejaamas hilissügisel, 21.–30. novembril 2019. 

Ülevaade Vabadussõja käigust EV100 kodulehel: https://www.ev100.ee/et/vabadussoda-100

Konverentsi toimumist toetavad Jõhvi vallavalitsus, kultuurkapitali Ida-Virumaa ekspertgrupp ja Jõhvi Muuseumi Selts.

Konverentsi ajakava ja registreerumine Jõhvi Muuseumi Seltsi kodulehel: http://johvimuuseum.ee/aleksander-tonissoni-konverents-2019/

Lisainfo:

Anne-Ly Reimaa

Jõhvi Muuseumi Seltsi esimees

Tel: 522 3305

e-post: info@johvimuuseum.ee

Ajalookonverents „Vabadussõja kangelasi mäletades. 100 aastat Vabadussõja sündmustest Jõhvis“ on pühendatud kindralmajor Aleksander Tõnissoni sünnipäevale (17.04.1875–30.06.1941). Konverentsi ettekanded tutvustavad Vabadussõja sündmusi Ida-Virumaal 1919.aastal, Viru jalaväepataljoni ja Alutaguse maleva ajalugu.

Konverentsi ajakava.

9.30 – konverentsil osalejate registreerimine, tervituskohv

10.00 – Konverentsi algus. Tervitussõnavõtud

10.15 – Nimekaid Vabadussõjas langenud väejuhte. Jaak Pihlak, Viljandi Muuseumi direktor

11.00 – Sabalotnyde suguvõsast. Anne Nurgamaa, Iisaku Muuseum

11.25 – Soome vabatahtlike tegevus Virumaal 1919. aastal. Hannele Valkeniemi, Soome suursaatkond

12.00–12.25 – kohvipaus

12.25 – Pagari lahingust ja selle tähistamisest kaasajal. Kristina Bogens, Jõhvi gümnaasiumi 11. klassi õpilane

12.45 – Järve lahingust. Art Roland Toluk, Kohtla-Järve Järve gümnaasiumi 12. klassi õpilane

13.00 – Aleksander Tõnisson ja Vabadussõda (video)

13.10 – Paneeldiskussioon „Kuidas hoida vabadust?“

14.00 – konverentsi kokkuvõtted

14.10 – konverentsi lõpp

 

Jõhvi Muuseumi Selts korraldas 18. aprillil Jõhvi vallavalitsuse saalis kindral Aleksander Tõnissoni sünnipäevale konverentsi „Vabadussõja kangelasi mäletades. 100 aastat Vabadussõja sündmustest Jõhvis“.  Konverents oli pühendatud kindralmajor Aleksander Tõnissoni (17.04.1875–30.06.1941) 144. sünnipäevale.

16.01.1919 toimusid ägedad lahingud Järve, Kohtla, Pagari ja Sompa külas. Pagari lahing tõi kaasa Jõhvi vabastamise, mis omakorda avas tee Narva tagasivõitmisele. Selles lahingus võitles koos eestlastega ka baltisakslastest koosnev Balti pataljon. Eesti Vabadussõjas osales ligikaudu 3500 Soome vabatahtlikku, kes osalesid lahingutegevuses.  Martin Eugen Ekström tõi esimesena Soome abi Eestisse ja on läinud Vabadussõja ajalukku Valkla pealetungi, Hara dessandi ja Narva vabastamisega bolševikelt 1919. aastal. Vabadussõja 1. Soome vabatahtlike salga 1. kompanii ülem Anto Eskola oli kõige legendaarsem Soome vabatahtlik, kes alustas Narva vabastamist 18. jaanuaril 1919 hulljulge jooksumarsiga 8 km eemal asuvast Riigikülast linnale. Nii tema kui ka kindral Aleksander Tõnissoni portreemaalid kaunistasid kunagi Narva raekoja ruume. 

Konverentsi külalisi tervitasid Jõhvi Muuseumi Seltsi esimees Anne-Ly Reimaa, Jõhvi vallavanem Max Kaur, riigikogu liige ja riigikaitsekomisjoni liige Johannes Kert. Ettekannetega esinesid Viljandi Muuseumi direktor Jaak Pihlak, Soome suursaatkonna pressinõunik Hannele Valkeniemi, Soome suursaatkonna pressinõunik, Iisaku muuseumi giid-pedagoog Anne Nurgamaa, Kohtla-Järve Järve gümnaasiumi 12. klassi õpilane Art Roland Toluk, Jõhvi gümnaasiumi 11. klassi õpilane Kristina Bogens ja Alutaguse maleva kapten Merje Meerits.

Konverentsi ettekanded tutvustavad Vabadusõja väejuhte ja  kangelasi, soomusrongi nr. 1 patareiülem leitnant Reinhold Sabolotny tegevust ja Sabalotnyde suguvõsa ajalugu, Soome vabatahtlike tegevust Virumaal 1919. aastal, Järve ja Pagari lahinguid 1919. aasta jaanuaris. Seoseid ajaloo ja tänapäevaga tõi esile konverentsil toimunud arutelu „Kuidas hoida vabadust“, kus osalesid  Johannes Kert, siseminister Katri Raik, Ida-Virumaa piirkonna Isamaaliidu juhatuse esimees Tiit Salvan, Alutaguse kaitseliidu maleva pealik major Mati Kuusvere. Arutelus rõhutasid kõik kõnelejad, et vabadus pole midagi enesestmõistetavat. Vabadusel on hind, vabaduse nimel tuleb teha tööd iga päev. Infosõjale vastupanus ei saa alahinnata meedia ega hariduse rolli, mis kujundavad inimeste teadlikkust ja hoiakuid. Eesti riigi julgeolekuhuve peavad teadvustama kõik ametkonnad, samuti üldhariduskoolid.  Siseminister Katri Raik märkis arutelus, et kindlasti tuleb õpetada senisest rohkem kodukoha ajalugu, sest see on tee noorte inimeste südamesse.

Konverentsi korraldas Jõhvi Muuseumi Selts koostöös Jõhvi vallavalitsusega. Konverentsi toimumist toetasid Jõhvi vallavalitsus, kultuurkapitali Ida-Virumaa ekspertgrupp ja Jõhvi Muuseumi Selts.

Lisainfo:

Anne-Ly Reimaa

Jõhvi Muuseumi Seltsi esimees

Korraldaja

Jõhvi Muuseumi Selts

Jõhvi Muuseumi Selts asutati 3.mail 2000.aastal. Seltsi eesmärgiks on Jõhvi kihelkonna ajaloo tutvustamine ja kultuuripärandi jäädvustamine. Selts on algatanud mitmeid projekte ja andnud välja Jõhvi Muuseumi Seltsi Toimetisi, et tutvustada Jõhvi kihelkonna ajalugu huvilistele nii kodu- kui välismaal. Mihklipäeval 2002 avas Jõhvi Muuseumi Selts Jõhvi kindluskiriku muuseumi Jõhvi Mihkli kiriku altarialustes võlvkeldrites.

Märksõnad: