Koolifolk – Lüganuse koolinoorte pärimuspidu

Koolifolk on ellu kutsutud kaheaastase projektina tähistamaks EV100 sünnipäeva. Esimene pärimuspidu toimus 28.09.17 Maidlas, 3.10.18 toimub II Koolifolk Lüganuse rahvamajas. Palju õnne, Eesti!

Lüganuse on nii Põhja kui ka Kirde-Eesti üks tuntumaid muinasasulaid, kus asustus ulatub isegi viikingiaega. Lüganuse keskmes asub 19. sajandil ehitatud endine Püssi mõisa karjakastell, mida rahvas kutsub Lüganuse ringhooneks. Kahjuks on muinsuskaitse all asuv hoone vaid konserveeritud ja sel puudub täna selge tulevik. Lüganuse ringhoone kuulub ka EV100 mängu „100 aaret“. 

Esialgne plaan oli tuua koolifolgiga väärikasse hoonesse elu: koolinoorte pärimuslood, -laulud ja -mängud ning õhtune simman. Hiljem mõistsime, et suvel on koolilapsi keerukas kokku saada ja muul ajal on ilmarisk. Seetõttu toimus I Koolifolk 28.09.2017 Maidla aidas ja II Koolifolk toimub 3.10.2018 Lüganuse rahvamajas.

Lüganuse pärimus kannab palju infot, mida on kogutud ja talletatud. Alles paar aastat tagasi sai kaante vahele suur hulk kohalikke pärimusi, mille illustreeris Lüganuselt pärit Eesti armastatud kunstnik Ülle Meister. Pärimusraamatu nimi on „Krahvid, kuradid ja kodukäijad“ – sellest said ainest Lüganuse kooli õpilased, kes lavastasid paar pärimust ja esitasid need I koolifolgil. Lisaks mängiti pärimuslugusid muusikariistadel, õpiti pärimustantsu, loodi uus regilaul ja valmistati käsitööd. Õhtu lõpeb simmaniga, kus astuvad üles kohaliku kunstide kooli vilistlased, kes on end ammu Eesti tuntud muusikute hulka mänginud.

Kohaliku rahva südames on mure ringhoone käekäigu pärast, on mõlgutatud mõtteid sinna luua loomekeskus – Lüganuse loomekastell (www.loomekastell.ee) koos muuseumi, kogukonnaköögi ja infopunktiga. Paraku ei leidnud see idee tookordse Lüganuse volikogu poolehoidu ja on toppama jäänud. Lüganuse ja ringhoone väärivad paremat!

II Koolifolgi (3.10.18) info koondub kodulehele: www.koolifolk.ee, kutsume kõiki seda külastama ja loomulikult ka pärimuspeost osa võtma!

15:30 koolinoorte toitlustamine 16:00 pidu algab koolinoorte tantsude ja lauludega 17:00 töötoad 18:00 Simman* 20:00 Õleskulptuur – peo lõpp

Oled oodatud meie kodulehele www.koolifolk.ee, kust näed kokkuvõtet eelmise aasta pärimuspeo kohta ja saad kursis olla 03. oktoobril 2018 toimuva II koolifolgiga.

Algataja

Terje Rattur- Tertur Arendus MTÜ

Minu MTÜ Tertur Arendus on ellu kutsutud nii heategevusüritusteks kui ka kogukonnateenuste arendamiseks ja pakkumiseks. Selle kõrval, et korraldan juba 8 aastat Jõhvis kontorirottidejooksu Rat Race (www.ratrace.ee/rr/johvi/), olen kaasanud nii KOP-i kui ka Leaderi raha, pakkumaks Lüganuse valla kogukonnale erinevaid võimalusi: - Loomekastelli (www.loomekastell.ee) brändi alt läbi viinud loometeemalisi käelisi tegevusi - Koolifolgi (www.koolifolk.ee) nime alt korraldan 2. aastat piirkonna koolinoorte pärimuspidu.