Kooliteatrite suvekooli vabaõhulavastus „Vabaduse metsa vaikuses“

Kooliteatrite suvekoolis valmib lavastus Eesti rahva ajaloost alates muinasajast. Pühendame lavastuse ja sellest valmiva videofilmi esivanematele ja mälestuse hoidmisele.

Valmis!
Valmis!

Sel ajavahemikul toimub kooliteatrite suvekooli gümnaasiumiastme ja vilistlaste vahetus, kus pühendume ühise vabaõhulavastuse ettevalmistamisele ja etendamisele. Suvekooli lavastuse ettevalmistustööd on alanud ja toimuvad sügistalvisel perioodil ning lavastuse kirjutamisesse on kaasatud kohalikud kultuuritegelased, kunstnikud ning ajaloolased: Eha Metsallik, Tiit Uus, Ants Tekko, Kalle Eller (Põlirahvaste ühendusest),Valdo Praost, Toivo Sepp, Vaido Orgusaar, Kadi Uibo, Marika Murumägi, Valter Uusberg, Viio Aitsam, reklaamikunstnik Maria Eliisa Metsis. Etendus on pühendatud põlisrahvastele ja põhineb ajaloolisel taustal ja pärimuslikel traditsioonidel. Planeerime lavastusega esineda 3 korral kohalikes pärimuskohtades ja ajaloolistes paikades, mis etendusega seotud (Paluküla Hiiemägi, Keava Linnamägi, Linnaaluste küla, Piiumetsa-Rumbi rabas asuv hiiesaar). Võimalusel-vajadusel etendused ka 2018. aastal. Lisaks lavastusele anname Rapla Vesiroosi gümnaasiumi filmiõppe noortele võimaluse teha õppefilmina lavastusprotsessist dokumentaalfilm.

Suvekooli õpetajatena on kaastegevad: stsenarist ja lavastaja Valter Uusberg, pärimusmuusikud ja heliloojad Ragnar Toompuu ja Kulno Malva, kooliteatrite juhendajad ja lavastajad Eva Kalbus (Tallinna Saksa Gümn. ja Tln. 32 kk draamaõpetaja) ja Krista Olesk (Kehtna ja Rapla kooliteater ja RVG draamaõpetaja), koreograafid-liikumisjuhid Brite Vilgo ja Stella Kruusamägi, filmikoolitust koordineerib ja viivad läbi Martti Helde ja Jürgen Volmer, kunstnikuna kaastegevad Getter Vahar ja Liis Serk, etenduse pärimusliku tausta nõustajatena ja õpetajatena Tiit Uus, Jüri Metssalu.
Laagrisse on juba registreerunud 50 noort.

Esietendus toimub Tarsi loodustalus, Linnaaluste külas Raplamaal 4. augustil kl 19. Lisaks soovime kinkida dokfilmi lavastuse ettevalmistavast tööst DVD-l. Filmi teeb Martti Helde.

Etendame vabaõhulavastust kolm korda. Esietendus Tarsil 4. augustil kl 19, teine etendus Rumbi rabasaarel, kogunemine 7.00 parklasse, kust minnakse läbi raba etendusepaika, kolmas etendus Paluküla Hiiemäe nõlval 5. augustil kl 12.

Algataja

Krista Olesk

MTÜ Linnaaluste küla perenaiste selts tegutseb Rapla maakonnas Kehtna vallas ja korraldab juba 13 aastat kooliteatrite suvekooli ja pärimuslikke laste ja noortelaagreid. Sellel aastal otsustasime vanema vahetuse kooliteatrite näitlejatega ette valmistada ja etendada vabaõhuetenduse eesti pärimuslikel ajaloo teemadel. Kaasatud on paljud oma ala profesionaalid. Otsustasime esietendusega tähistada meie rahva lugu läbi aegade, alustades muinasajal kodu loomisest. Olen Krista Olesk, Tarsi loodustalu pereema ja ametilt draamaõpetaja ja näitejuht.