Kraami "Tour de Estonia 2017"

Artist-run space Kraam algatajate kunstnike Killu Sukmiti ja Minna Hindi suvetuur suvel 2017 Ida-Virumaal

24. juulist kuni 6. augustini toimub Kraami tasuta asjade poe suvetuur nimega “Wall of kindness”. Suvetuur on osa KKEKi ja EV100 kunstiprogrammist “Rändajad ja kohanejad – kogukondade lood üle Eesti”. “Wall of kindness” sai alguse Iraanis, mille algatas üks anonüümne iraanlane heategevusliku aktsioonina, algse mõttega abistada kodutuid inimesi. Linnaruumi jäeti riideid inimestele, kellel võib neid vaja minna. Liikumise motoks oli “jäta (siia riided), kui sul ei ole vaja” ja “võta, kui sul on vaja”. Kraam teeb iraanlaste algatusest remake versiooni.

24. juuli – Lilleküla–Kohtla-Järve
25. juuli – Jõhvi
26. juuli – Ahtme
27. juuli – Narva
28. juuli – Sillamäe
29. juuli – Kiviõli
30. juuli – Varja
31. juuli – Sonda
2. august – Voronja / Varnja
3. august – Mustvee
4. august – Vao Majutuskeskus / Väike-Maarja
5. august – Esna
6. august – Esna-Maardu-Tallinn-Lilleküla

Sügisel jätkub kunstiruumis Kraam 2016. aastal alguse saanud piirideta kohvik – “Coffee without borders” (CWB). Toimuvad kokkusaamised ja arutelud, kus Kraam toimib kogukondliku kokkusaamise kohana. Kunstnikud kasutavad sotsiaalse loomingulise aktivismi vormi, et põgenikekriisi teemaga edasi tegeleda. Sügisel toimuvad Kraami kunstiruumis veel töötoad koostöös kunstnike, pagulaste või endiste pagulasstaatuses olnud inimestega.

Kraam artist-run space algatajate kunstnike Killu Sukmiti ja Minna Hindi põgenikekriisi käsitlev projekt “Linnutee” kaasab Eestisse saabunud varjupaigataotlejaid, pagulasi ja kunstnikke, kutsub töötubadesse ning kokkusaamistele. See on jätkuprojekt, mis sai alguse 2015. aastal koostöös Varjupaigataotlejate Majutuskeskusega (Vao Keskusega).

2015. aastal valmistati ette feministlikku kultuurifestivali Ladyfest Tallinn 2016 (koostöös Mari-Leen Kiipli, Pire Sova ja Anna-Stina Treumundiga) ning otsustati võtta Ladyfesti teemaks pagulasdebatt, et kaasa rääkida ülemaailmselt olulises teemas. Alates 2015 novembrist kuni 2016 märtsini käidi Vao Keskuses läbi viimas kunsti töötubasid, kasutades sotsiaalse aktivismi vormi ning kaasates loomingulisi eneseväljendusvahendeid. Protsessi käigus töötubades tehtud töödest valmis Ladyfesti ajaks näitus “Welcome me Estonia. Добро пожаловать мне в Эстонии. Tere tulemast mulle Eestis”. Praeguseks on paljud, kellega Vao külas tutvuti, saanud “jah”-sõna, kolinud või kolimas, otsimas elamist ja tööd või ootamas vastust. Aga mitmed inimesed, kellega sõbruneti, on ka tagasi saadetud.

Vao Keskuse elanikke on kaasatud Kraami kunstiruumi üritustele: esinema näitusel “Poliitiline kleit”, kangastelgedel vaipade kudumisel, Iraani režissööride filmiõhtute ja “Coffee without borders” (CWB) kokkusaamiste aruteludes, kus Kraam toimib kogukondliku kokkusaamise kohana. CWB kohvik on mõeldud kõigile, kes armastavad vabadust ja vihkavad piire. Inimesed on teretulnud vaatamata sellele, mis nende passis kirjas on, mis värvi pass on või kas üldse passi ongi. CWB pakub võimalust veeta aega heas seltskonnas ja programmi (vestlusõhtud, filmid jne.), mis puudutab pagulaste õigusi. Mitmed varem pagulasstaatuses olnud inimesed on abiks neile, kes on äsja Eestisse saabunud.

Rohkem infot: kraamstuff.tumblr.com, facebook.com/thekraam
e-mail: kraamspace@gmail.com

Korraldaja

EV100 kunstiprogramm

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud kunstiprogrammis on ligi 100 kunstisündmust, mis jutustavad kunstikeeles Eesti olevikust, tulevikust ja minevikust. Eesti sünnipäeva tähistatakse kunstiga Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Itaalias ja mujal Euroopas ning samal ajal ka Virtsus, Valgas, Moostes, Sillamäel ja paljudes teistes Eesti paikades. EV100 kunstiprogrammi korraldavad Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond koos kunstiprogrammi koordineerivate Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega.