Kümme erakordset Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistavat sündmust välismaal märtsis ja aprillisAvaldatud: 09.03.2018

Märtsis ja aprillis jõuavad EV100 pidustused nii Euroopa suurlinnadesse, Aasiasse, Ameerikasse kui ka Austraaliasse. Kavas on enam kui 40 üritust nii teaduse, muusika, kunsti, filmi kui ka teatri vallas.

Foto: Kaupo Kikkas

E STuudio Noortekoor Austraalias

Veebruaris Austraalias turneega alustanud E STuudio noortekoor jätkab kontsertreisiga märtsis. 4. märtsil toimub kaks kontserti Melbourne’s ning 8., 10. ja 11. märtsil esinetakse Adelaide’s. Koori repertuaari kuulub põhiliselt kaasaegne klassikaline koorimuusika. Kullavarast leiab näiteks Arvo Pärdi, Pärt Uusbergi, Veljo Tormise, Tõnu Kõrvitsa, Eric Whitacre’i ja Ola Gjeilo loomingut. Vaata rohkem siit.


Foto: Anni Õnneleid. E STuudio koduleht.

Eesti filmid Soomes, Portugalis ja Belgias

Märts on oluline kuu ka Eesti filmidele. Tamperes toimub 7.-11. märtsini filmifestival, mille fookuseks on sellel aastal just Eesti. Eestist sõidavad osalema ligi 30 filmitegijat, nende seas Priit ja Olga Pärn, Andres Maimik, Moonika Siimets, Priit Tender, Priit Pääsuke, Riho Västrik jt. Eesti esindajaskonna pärliks on animavirtuoos Priit Pärn, kes annab festivali raames meistriklassi. Pärna loomingust on ka kaks retrospektiivprogrammi, millest üks heidab pilgu nõukogude Eesti perioodile ja teine pakub vaatajatele Olga Pärnaga ühiselt sündinud filme. Festivali avafilmiks on vanim teadaolev Eestis tehtud mängufilm "Laenatud naene" (1913?). Tegemist on filmi rahvusvahelise esmaesitlusega. Vaata rohkem siit.

8.-18. märtsini toimub Lissabonis Portugalis teinegi filmifestival, mis on pühendatud sellel aastal just Eestile - animafilmide festival „Monstra“. Festivali kavasse mahub nii mitu kaasaegset animafilmi kui ka tuntud tegijate Priit Pärna, Priit Tenderi, Ülo Pikkovi, Rao Heidmetsa ja Kaspar Jancise retrospektiive. Vaata rohkem siit. 

Lisaks Soomele ja Portugalile on Eesti filmid esindatud ka 20.-30. märtsini Brüsselis toimuval dokumentaalfilmide festivalil „Millenium“. Sel korral on valikus neli Eestiga seotud filmi: „Näeme Tšetšeenias“ (See You in Chechnya, 2015, rež. Alexander Kvatashidze), „Uus Maailm“ (2011), kohal ka filmi režissöör Jaan Tootsen, „Naine ja liustik“ (Woman and the Glacier, 2016, rež. Audrius Stonys), „Roosenberg“ (2017, Ingel Vaikla). Vaata rohkem siit.


Foto: Kaspar Jancis'i film "Piano"

Edward von Lõngus ja Eesti nädal Budapestis

Märtsi keskpaigas jätkab oma eelmisel aastal alustatud Euroopa turneed salapärane tänavakunstnik Edward von Lõngus. 2018. aasta esimeses sihtkohas Budapestis leiavad uue elukoha Eesti torupilli-electro parimad pojad Ats#Pets Soondast, peopiigad Pauliine, Leelo ja Hämar, meiliserverisse kinni jäänud abikaasad Miina ja Enn, Kivikuningas Lembit, Keeru-Maali, kelle pea kunagi ringi ei hakka käima ning leiutamismeister Leiutaja-Liisu. Vaata rohkem siit.

Budapestil tasub silma peal hoida veel teiselgi põhjusel. 19. märtsist kuni 7. aprillini on Ungaris Eesti nädal, mis toob Budapesti, Debreceni ja Szegedi kokku Eesti filmid, muusikud, teatrietendused kui ka kunstnikud. Näiteks saab Eesti nädalal kolmes Ungari linnas vaadata värskeimat Eesti filmitoodangut. Programmis linastuvad mängufilmid „November”, „Minu näoga onu”, „Keti lõpp”, „Sangarid” ja „Õnn tuleb magades”, dokumentaalfilm „Nõukogude hipid” ning kavas on ka valik uuemat Eesti animatsiooni. Vaata rohkem siit.


Foto: Edward von Lõngus streetart

Eesti Rahvusmeeskoor ja ERSO Aasias

Eesti Rahvusmeeskoor viib EV100 pidustused Aasiasse. Esinemised toimuvad 20. märtsil Pekingi ülikoolis, 22. märtsil Shanghai Kunstide keskuses ja 27. märtsil Esplanade kontserdisaalis Singapuris. Lisaks esinetakse koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga (ERSO) 24. ja 25. märtsil Hong Kongis sealsel kaunite kunstide festivalil Hong Kong Arts. Vaata rohkem siit


Foto: Jaan Krivel

Arvo Pärdi ja Robert Wilson’i suurteos „Aadama passioon“ Berliinis

Euroopa ühte väärikamasse kontserdisaali Berliini Konzerhaus’i püstitatud teatrilava võlub 27.-29. märtsini vaatajaid Pärdi ja Wilson’i visuaalne ühisteos „Aadama passioon“.

Esimest korda pärast Eestis toimunud esietendust aastal 2015 jõuab „Aadama passioon“ välispublikuni. Saksamaal on paljud „Aadama passiooniga” juba tuttavad. Etendusest ja selle sünnist loodud filme, mida praeguseks on ligi neljakümnel maal näinud kümned miljonid vaatajad, on näidanud ka Saksa telekanalid. Lisaks ilmusid esietendustest Eestis artiklid ka Saksa juhtivates ajalehtedes. Võib öelda, et sealne publik on väga oodanud etenduse jõudmist Berliini ning osa esimesele etendusele on juba piletidki välja müüdud! Vaata rohkem siit.


Foto: Kaupo Kikkas

AHHAA teadusteatrite maraton NEMO Teaduskeskuses Amsterdamis

31. märtsil ja 1.aprillil rõõmustab AHHAA Teaduskeskus teadushuvilisi Amsterdamis NEMO teaduskeskuses. Kahel päeval antakse 12 erilist etendust, mis on loodud spetsiaalselt Eesti teadusajaloo tutvustamiseks Amsterdamis. Näiteks võtab Psühhobuss ette eestlaste veidrused ning uurib, kust need tulnud on. Lisaks saavad huvilised ka ise teadust teha, osaledes põnevates töötubades. Vaata rohkem siit.


Foto: AHHAA Teaduskeskus

Eesti jazzmuusikud Sage Gateshead jazzfestivalil Inglismaal

7. aprillil astub Kadri Voorandi kvartett kooseisus Kadri Voorand, Liisi Koikson, Jaak Sooäär ja Paul Daniel üles Inglismaal Newcastle’s toimuval Sage Gatheshead’i jazzfestivalil helilooja Veljo Tormisele pühendatud kavaga. Lisaks esineb samal festivalil Leedu-Eesti rock-jazz kollektiiv Heavy Beauty, mis haarab mõlemast žanrist parimad osad ning pakub kuulajaile põneva kuuldemängu.

20. aprillil kõlavad Saksamaal Bremenis Euroopa ühel olulisemal jazzfestivalil Jazzaheadil jazzpianist Kirke Karja imelised helid. 2015. aasta kevadel loodud kvartetti kuuluvad lisaks Kirke Karjale veel kitarrist Kalle Pilli, bassist Martin-Eero Kõressaar ja trummar Karl-Juhan Laanesaar.


Foto: Eesti Jazzliit

Ansambel Heinavanker Washingtonis

8. aprillil viib ansambel Heinavanker EV100 pidustused üle ookeani Ameerikasse Washington’i. Eesti kuulsaima maalikunstniku näitust võõrustanud National Gallery of Arts kunstikeskuses jõuavad kuulajateni unikaalsed eesti rahvakoraalid, muinasaegsed regilaulud kui ka Eesti nüüdisautorite looming.


Foto: Heinavanker

Näitus „Sümbolism Baltimaade kunstis“ Prantsusmaal

10. aprillil avatakse Prantsusmaal Pariisis näitus „Sümbolism Baltimaade kunstis“, millega tähistatakse mainekas Orsay Muuseumis Balti riikide iseseisvuse 100. tähtpäeva. Rahvusvaheline näitus sünnib koostöös Baltimaa nelja muuseumiga: Läti Rahvusliku Kunstimuuseumi, Eesti Kunstimuuseumi, Leedu Kunstimuuseumi, M. K. Čiurlionise nimelise Rahvusliku Kunstimuuseumiga. Näituse peakuraator on prantsuse väljapaistev sümbolismiuurija Rodolphe Rapetti. Nii jõuavad Pariisi kokku 150 teost Baltimaade kunstiloo märgilistelt autoritelt 19. sajandi lõpust kuni 1930. aastateni. Pariisi järel näeb näitust Eestis ning lähiaastatel ka Lätis ja Leedus. Näitus on avatud Pariisis kuni 15. juulini. Vaata rohkem siit.


Foto: Eesti Kunstimuuseum

Baltimaade fookus Londoni raamatumessil

10.-12. aprillini toimuval Londoni raamatumessil on samuti fookus just 100. sünnipäeva tähistavatel Balti riikidel. Baltimaade ühine väljapanek tutvustab riikide rikkalikku eriilmelist kirjandust koos kolme riigi kirjanikega. Eestist on messile sõitmas kolumnist ja kirjanik Mihkel Mutt, luuletaja Maarja Kangro, lastekirjanik Piret Raud ning mitmed teised. Lisaks leiab messilt mitmeid Eesti kirjastajaid. Raamatumessile järgneb Eesti kirjandust  lähemalt tutvustav nädalalõpp, mis annab soovijatele võimaluse Eesti kirjanike loominguga veelgi lähemalt tuttavaks saada.


Foto: Priit Hõbemägi

Kõiki sündmusi vaata Eesti Vabariik 100 välisprogrammi kavast siit. EV100 tegemistega saad olla kursis: https://www.facebook.com/100Estonia/ ja https://www.facebook.com/EestiVabariik100/

Kõik uudised