Kunstinäitus „Variatsioonid maa ja vee piiril“, Kaia Kiik ja Tarmo Roosimölder

ELi nõukogu peasekretariaadi hoones toimuval näitusel esinevad kaks Eesti kunstnikku, Kaia Kiik ja Tarmo Roosimölder.

EST ENG

Tavaks on saanud, et liikmesriigi eesistumisperioodil korraldatakse ELi nõukogu peasekretariaadi tõlkijate majas vastavat riiki tutvustavaid üritusi. Eest eesistumine Euroopa Liidu Nõukogus on tihedalt seotud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaga.

Näituse teema - „Variatsioonid maa ja vee piiril“ – viitab sellele, et oma 3794 km rannajoone ja 1400 järvega on Eesti riik, kus maa ja vesi tihedasti kokku puutuvad. Eestlased on läbi ajaloo olnud mererahvas, rannarahvas, metsarahvas. Maa ja vee teema leiab näitusel käsitlemist kahe kunstniku vahelise dialoogi kaudu, kellest üks keskendub oma loomingus merele ja rannikule ning teine maastiku ja maapinna kõige sügavamatele kihistustele. Seejuures liidab nende tööd üheks kontseptuaalseks tervikuks kolmas element – õhk – kuna mõlema teoseid iseloomustab teatav õhulisus, selgus, lakoonilisus. Ôhku, mida saab interpreteerida ka kui tühjust, ruumi môtlemiseks, tundmiseks, hingamiseks ja lendamiseks.

Tarmo Roosimölder pakub välja kümme Eesti randa kujutavat õlimaali – Suurupi Munakivi, Suurupi Tuletorni, Vääna Jõesuu, Keibu, Nõva, Oossäär Paatsalu lahes, Vaiste rand Tõstamaa lähedal. Pinnamoodide ja veekogudega on geoloogiat õppinud kunstnikul eriline suhe. Proportsioonid on talle olulised. Tema maalidel ei püüa inimene looduses kõigest väest hakkama saada, vaid seal näeme loodust, mis sisaldabki sedasama inimest.
Viimased 20 aastat Pariisis elav ja töötav Kaia Kiik on aastaid tegelenud kunstilise arheoloogia ehk aja jälgede uurimisega mateerias. Oma tööde teostamiseks valib ta erinevaid mineraalseid ja orgaanilisi materjale (mateeria looduslikest ja urbanistlikest keskkondadest nagu ehitusmaterjalid, toiduained, igapäevased esemed, aga ka muld, kivimid ja taimed). Näitusel astub ta üles mitmekihiliste ja -dimensiooniliste vormidega, mis kujutavad Eesti maastikke, aga ka Eesti inimeste elukeskkonda selle muutumises.

Korraldaja

Euroopa Liidu Nõukogu eesti keele osakond

Märksõnad: