„Kunstnikud kogudes“ sarja 10. näitus – Mihkel Ilus A. H. Tammsaare muuseumis Vargamäel

EV100 kunstiprogrammi suurprojekt „Kunstnikud kogudes“ viib 2018. a kümme kunstnikku kümnesse Eesti väikemuuseumi, mille tulemusena sünnib kümme tähelepanuväärset kunstisündmust.

Kogupereüritus
EST

Mihkel Ilus A. H. Tammsaare muuseumis Vargamäel

Tammsaare muuseum asub küll ajalooliselt õige koha peal (NB! Pearu ja tema järeltulijad elavad ikka kõrvaltalus, mis on Vargamäe hoovilt silmata), kuid hoonetekompleks on peaaegu täies ulatuses üles ehitatud 70ndatel juba teadlikult „ajastutruu“ muuseumi loomise eesmärgil.

Aga on üks kaev. Mitte see, mis saunikumajade juures on, nähes välja täpselt nii kaevulik, kui üks romantiline ettekujutus talukaevust välja peab nägema. Vaid veidi eemal. Põhjatalu kaev, mis on seal Tammsaare-aegadest. Kogu võimsa muuseumimaastiku juures on see üsna tagasihoidlik eksponaat mõnes mõttes kõige rohkem „päris“ asi. Ka muuseumis tehtavad ekskursioonid ja haridusprogrammid viivad osalejad alati lõpuks just sinna.

Projekti „Kunstnikud kogudes“ raames teostab Mihkel Ilus kaevuga mitmeid töid, mille tulemusena saab see uue vormi 3. novembriks ning kevadel 2019 süvendatakse veesooneni. Kaevu maapealne osa on lihtne, ei eputa liiga paljude kaunistustega, hoiab funktsionaalset joont. Kaks tugipuud, mille juured ulatuvad nüüd taevasse, viitavad kaevule kui alati veidi müstilisele läbipääsule eri maailmade vahel.

See on austusavaldus raskele tööle, igapäevasele pingutusele, mis on Vargamäe ja meie mineviku arhetüübina kollektiivses teadvuses kinnistunud. Siit me tuleme, kaelkoogu ja kahe täis veeämbriga, ning vaatame, kaugele on jaksu minna. Aga minna tuleb!

„Kunstnikud kogudes“ sarja viimasele avamisele sõidab loomulikult ka kunstibuss! Alustame 3. novembril Tallinnast, sõidame läbi Türi Eesti Ringhäälingumuuseumi ja lõpetame Vargamäel kogu projekti kokkuvõttega. Ajakava ja täpsem info:

11.00 Kunstibuss stardib Tallinnast G. Otsa tänavalt

13.00 Võimalus  osa saada KuKo nr 7st Eesti Ringhäälingumuuseumis (Vabriku pst 11, Türi, Järva maakond) – Raul Kelleri hommage raadioreporter Felix Moorile, mille juhatab sisse Juhan Sihveri tutvustus salvestusseadmetest Riigi Ringhäälingus. Avaliku salvestuse lõpetab Hello Upani eksperimentaalne live.

14.00 Kunstibuss stardib Türilt Vargamäele A. H. Tammsaare muuseumi (Tammsaare-Põhja talu, Vetepere küla, Albu vald, Järvamaa)

15.00 Tervitus ja väike amps Vargamäel

15.15–16.15 KuKo nr 10 – A. H. Tammsaare muuseumi ning Mihkel Ilusa projekti tutvustus, vestlus kunstnikuga

16.30–17.30 „Kunstnikud kogudes projektijuhid Maarin Ektermann ja Mary-Ann Talvistu teevad kokkuvõtte, kuidas siis see aasta läks ja mida sellest kõigest arvata. Avatud on ka vaba mikrofon tagasisideks, kriitikaks ja muudeks kommentaarideks.

17.30 – algab pika-laua-pidu, esimeste käikude saateks valib Mihkel Ilus kaamos-muusikat.

Järgneb Aigar Vals live!

Desserdi kõrvale valib muusikat Marika Agu (Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus).
22.00 stardib kunstibuss tagasi Tallinnasse 

Tuusik kunstibussis Tallinn-Türi-Vargamäe-Tallinn maksab 15 eurot, palume registreerida ev100@cca.ee või telefonitsi 510 9125.

 

Korraldaja

EV100 kunstiprogramm

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud kunstiprogrammis on ligi 100 kunstisündmust, mis jutustavad kunstikeeles Eesti olevikust, tulevikust ja minevikust. Eesti sünnipäeva tähistatakse kunstiga Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Itaalias ja mujal Euroopas ning samal ajal ka Virtsus, Valgas, Moostes, Sillamäel ja paljudes teistes Eesti paikades. EV100 kunstiprogrammi korraldavad Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond koos kunstiprogrammi koordineerivate Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega.