„Kunstnikud kogudes“ sarja 4. näitus – Jaanus Samma Liivi Muuseumis

„Kunstnikud kogudes“ sarja 4. näitus „Kiri seintel. Kodavere välikäimla“ on Jaanus Samma käsitlus Kodavere kihelkonna ajaloost Liivi Muuseumis.

30. juunil kell 15.00 avab kunstnik Jaanus Samma Liivi Muuseumi rehe all näituse „Kiri seintel. Kodavere välikäimla“, mille keskmes on Kodavere kiriku hoovialalt leitud välikäimla. Selle seintele kirjutatud sõnumid ja nimed jutustavad lugusid 20. sajandi alguse külaajaloost ja inimestest.

Liivi Muuseum tegeleb lisaks vendade Juhan ja Jakob Liivi pärandile ka Kodavere kihelkonna ajaloo ja kultuuri tutvustamisega. See inspireeriski kunstnik Jaanus Sammat hävimisest päästetud Kodavere vana välikäimlat muuseumis eksponeerima. Üsna ootamatult on kritseldustest seinal saanud seega ajalooallikas.

Latrinaalia (käimlagrafiti) ei ole pelgalt moodsa aja nähtus. Seda kinnitab Hurlo Thrumbo pseudonüümi all 1731. aastal Inglismaal välja antud raamat, mis kujutab endast mitmeosalist kogumit avalike asutuste seintelt leitud poeetilis-humoorika sisuga sodingutest. Jaanus Samma on ise juba pikemat aega deklaratiivse grafiti vastu huvi tundnud ja seda ka kogunud. 2012. aastal alustas ta „Hair Sucks!“ projektiga, mis on käsitsi kootud kampsunite seeria, mille mustrid põhinevad linnaruumist leitud seksuaalse alatooniga kritseldustel ja pildikestel. Kodavere välitualeti projekti võib mõtteliselt pidada selle idee edasiarenduseks.

Spetsiaalselt juubeliaastaks ellu kutsutud EV100 kunstiprogrammi suurprojekt viib kümme kunstnikku kokku kümne (väike)muuseumiga üle Eesti, et tõmmata tähelepanu kultuuripärandile ning pakkuda selle mõtestamiseks ja tänapäevaga sidumiseks uusi viise. Projekti käigus viibisid kunstnikud kuni kaks nädalat valitud muuseumi juures residentuuris, tutvudes põhjalikumalt selle ajaloo, kogude ja igapäevase toimimisega. Residentuuride tulemuseks on kümme väga erinevat näitust, sekkumist püsiekspositsiooni või kogude uudset tõlgendamist. Kunstnike töötamine kogude või arhiividega on Lääne kaasaegses kunstis küllaltki levinud praktika, kuid Eestis on katse sellise põhjalikkusega uusi ühendusi luua ja kogukondi sidustada esmakordne.

 

Avamise ajakava 30. juunil:

Kell 11.00 Buss Tallinnast Alatskivile

Kell 14.00 Ekskursioon Kodavere kirikus (Raigo Ojamets, Hilkka Hiiop)

Kell 15.00 Näituse avamine ja vestlus kunstnikuga

Kell 16.00 Piknik muuseumiõuel

Kell 17.00 Ekskursioon Liivi Muuseumis (Mari Niitra)

Kell 18.00 Buss tagasi Tallinna

 

Tuusik Liivi Muuseumi maksab 12 eurot. Registreerumine: ev100@cca.ee või telefonil 510 9125. Koostööpartner kunstibussi korraldamisel on LuxCharter OÜ.

Foto: Jaanus Samma

 

Korraldaja

EV100 kunstiprogramm

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud kunstiprogrammis on ligi 100 kunstisündmust, mis jutustavad kunstikeeles Eesti olevikust, tulevikust ja minevikust. Eesti sünnipäeva tähistatakse kunstiga Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Itaalias ja mujal Euroopas ning samal ajal ka Virtsus, Valgas, Moostes, Sillamäel ja paljudes teistes Eesti paikades. EV100 kunstiprogrammi korraldavad Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond koos kunstiprogrammi koordineerivate Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega.