„Kunstnikud kogudes" sarja 6. näitus - Eva Mustonen Seto Talumuuseumis

„Kunstnikud kogudes" sarja 6. üritus on Eva Mustoneni näitus „/seto" Seto Talumuuseumis Värskas.

EST

Eva Mustoneni näitus „/seto" Seto Talumuuseumis astub dialoogi nii seto pärandi kui ka tänapäevase eluoluga, arutledes selle üle, millisena näib seto kultuur tänapäeval võõrale. Kunstniku residentuuri käigus hajusalt kaardistatud mõtted on saanud kohati humoorika või hoopis kaunilt poeetilise vormi – kas siis leidobjektide või valminud taieste kujul, mis on eksponeeritud Tsäimaja hoovile loodud varjualuses.

Suve alguses Värskas veedetud residentuuri jooksul pidas Eva ka välitööde päevikut, milles leiduv järgnev katkend annab humoorikalt edasi ka näituse lähtepunkti:

„Reklaam tuli raadiost täistunni jooksul mitu korda, ometi jäi E-l pidevalt vahele, mida reklaamiti. Netiaadressil oleks kindlasti teada saanud, mis see oli, kuid seda, mis „/seto” ette käis, E samuti ei kuulnud. Ainult „/seto” peale ärkas kõrv nagu üles, iga jumala kord! See kõik tundus pahatahtlikult õrritav, sest E tundis, et tal oleks seda infot väga vaja. Ta oli juba nädalapäevi Värskas, kuid ei saanud eriti midagi aru. Nagu sai ka, aga liiga pealiskaudselt ning sedagi oli kunsti tegemiseks vähevõitu. E juba kartis, et asi läheb nii, nagu tavaliselt ikka: ta hakkab isepäiselt lünki täitma ning kirjutab „/seto” ette mis iganes pähe tuleb. Võis ju loota, et see ei kuku väga halvasti välja – ta ei olnud ju ometi pahatahtlik – ning midagi läheb täppi ka. Vähemalt politsei, metskitsede ja aiakinnaste suhtes..? Ka pime kana leiab ju tera.”

Näituse avamine toimub reedel, 3. augustil kell 16.00. Kavas on vestlus kunstnikuga ja juttude ettelugemine. Näitus jääb avatuks kuni 15. septembrini.

Projektist „Kunstnikud kogudesˮ:

Spetsiaalselt juubeliaastaks ellu kutsutud EV100 kunstiprogrammi suurprojekt viib kümme kunstnikku kokku kümne (väike)muuseumiga üle Eesti, et tõmmata tähelepanu kultuuripärandile ning pakkuda selle mõtestamiseks ja tänapäevaga sidumiseks uusi viise. Projekti käigus viibisid kunstnikud kuni kaks nädalat valitud muuseumi juures residentuuris, tutvudes põhjalikumalt selle ajaloo, kogude ja igapäevase toimimisega. Residentuuride tulemuseks on kümme väga erinevat näitust, sekkumist püsiekspositsiooni või kogude uudset tõlgendamist. Kunstnike töötamine kogude või arhiividega on Lääne kaasaegses kunstis küllaltki levinud praktika, kuid Eestis on katse sellise põhjalikkusega uusi ühendusi luua ja kogukondi sidustada esmakordne.

Rohkem infot sündmuste kohta ning „Kunstnikud kogudes” järgmised avamised: http://proloogkool.eu/kunstnikudkogudes ja Facebookist: kunstnikud kogudes. Lisainfo: Mary-Ann Talvistu, „Kunstnikud kogudes” projektijuht, 5811 7585.

 

NB! 20. augustil algusega kell 10.00 sõidab kunstibuss Tallinnast läbi Tartu, et külastada Eva Mustoneni näitust Värskas ja osaleda sõira valmistamise töötoas. Bussiga sõidame edasi Võrru Marge Monko näituse avamisele Vana-Võro Kultuurokotta ning tuleme läbi Tartu Tallinasse samal päeval ka tagasi. Kunstibussile saab registreeruda ev100@cca.ee

 

Korraldaja

EV100 kunstiprogramm

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud kunstiprogrammis on ligi 100 kunstisündmust, mis jutustavad kunstikeeles Eesti olevikust, tulevikust ja minevikust. Eesti sünnipäeva tähistatakse kunstiga Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Itaalias ja mujal Euroopas ning samal ajal ka Virtsus, Valgas, Moostes, Sillamäel ja paljudes teistes Eesti paikades. EV100 kunstiprogrammi korraldavad Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond koos kunstiprogrammi koordineerivate Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega.