„Kunstnikud kogudes“ sarja 9. näitus – Flo Kasearu Koidula Muuseumis

„Kunstnikud kogudes“ sarja 9. näitus on Flo Kasearu ekspositsioon „Vana-vana-vana-vana paberinirk“ Koidula Muuseumis Pärnus.

EST

„Kunstnikud kogudes“ projekti eesmärk oli n-ö istutada muuseumisse üks väline vaatleja, kellele on jäetud vabad käed. Flo Kasearule hakkas muuseumis tegutsedes ja selle toimetamist jälgides huvi pakkuma Lydia Koidula isik, kes tundub peaaegu oma legendi varju jäävat. Koidulaulik on müütiline tegelane, kelle õlgadel on ka sada aastat hiljem meie rahvuslikus uhkuses ja enesemääramises kanda oluline roll. Kuna Kasearu avas isikliku majamuuseumi oma kodus Tallinnas juba 2013. aastal, ootamata ära isikule tavaliselt alles postuumselt osaks saavat austusavaldust, on tema huvide fookus ehk just sellest kantuna suunatud rohkem isikule. 

Viibides projekti „Kunstnikud kogudes“ käigus Koidula Muuseumi juures residentuuris, on kunstnik välja noppinud mõningad sõlmitused muuseumi tegutsemisest. Neid võimendades või ümber mängides loob ta ekspositsiooni sisse uue trajektoori, mis annab külastajale võimaluse tutvuda mitte üksnes Koidula elu ja loominguga, vaid muutuda tähelepanelikumaks ka selle suhtes, kuidas muuseum seda lugu esitab ning mis võimalused oleksid narratiivi jätkata / edasi arendada. Kunstniku käsitlus on tunduvalt mängulisem ja humoorikam ning tema vastutus erineb muuseumi vastutusest rääkida n-ö ametlikku, väärikat lugu. Kuid inimeste elu ongi tihtipeale palju mitmetahulisem, kui pärast nende surma rajatud heroiline isikumuuseum paista laseb, ja kaasaegne kunst saabki visata õhku küsimusi ning pakkuda välja stsenaariumeid, mis loovad pinna edasi mõtlemiseks ja arutamiseks.

Millest selline pealkiri? Kasearu arvutas väljas, et Lydia Koidula võiks talle olla vana-vana-vana-vanaema. Kuna Koidula aga ei ole Kasearu vanaema, siis kandub põlvkondadest üle hoopis F. R. Kreutzwaldi pandud hüüdnimi – paberinirk!

Avamisüritused septembris 2018:

7. septembril: kell 16.00 näituse avamine Koidula Muuseumis

8. septembril: kell 14.00 soovijatele näituse Varjupaiga festival“ külastamine, kunstibuss väljub Endla teatri parklast ning toob tagasi Koidula Muuseumi juurde, eelregistreerimine ja lisainfo tuusiku maksumuse kohta ev100@cca.ee või telefonil 5109125.

Samal päeval, 8. septembril toimub kell 16.00 vestlus kunstnikuga Koidula Muuseumis ning juhitud ringkäik näitusel.

Rohkem infot näituse ja tulevaste ürituste kohta: Maarin Ektermann, projektijuht, 5552 0882.

Projektist „Kunstnikud kogudes“

Spetsiaalselt juubeliaastaks ellu kutsutud EV100 kunstiprogrammi suurprojekt viib kümme kunstnikku kokku kümne (väike)muuseumiga üle Eesti, et tõmmata tähelepanu kultuuripärandile ning pakkuda selle mõtestamiseks ja tänapäevaga sidumiseks uusi viise. Projekti käigus viibisid kunstnikud kuni kaks nädalat valitud muuseumi juures residentuuris, tutvudes selle ajaloo, kogude ja igapäevase toimimisega. Residentuuri tulemuseks on kümme väga erinevat näitust, sekkumist püsiekspositsiooni või kogude uudset tõlgendamist. Kunstnike töötamine kogude või arhiividega on lääne kaasaegses kunstis küllaltki levinud praktika, kuid Eestis on katse sellise põhjalikkusega uusi ühendusi luua ja kogukondi sidustada esmakordne.

 

Korraldaja

EV100 kunstiprogramm

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud kunstiprogrammis on ligi 100 kunstisündmust, mis jutustavad kunstikeeles Eesti olevikust, tulevikust ja minevikust. Eesti sünnipäeva tähistatakse kunstiga Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Itaalias ja mujal Euroopas ning samal ajal ka Virtsus, Valgas, Moostes, Sillamäel ja paljudes teistes Eesti paikades. EV100 kunstiprogrammi korraldavad Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond koos kunstiprogrammi koordineerivate Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega.