Laste Vabariik asub teele ning tähistab koos lastega Eesti 100. sünnipäevaAvaldatud: 24.05.2017

EV100 lastele mõeldud ürituste sari, elamustuur Laste Vabariik alustab 25. mail Põltsamaal oma teekonda. Laste Vabariik sõidab suve jooksul läbi kõik Eesti maakonnad ning tähistab koos lastega Eesti Vabariigi peatset 100. sünnipäeva. Laste ühisel peol saab näha teatrit, mängida, tegutseda töötubades ning ise esineda. Ühtekokku jõuab Laste Vabariik 53 paika.  

Tänane Laste Vabariigi tutvustusüritus Tallinnas. | FOTO: Tairo Lutter / Postimees

Tänasel avamispeol Kadriorus presidendilossi ees tervitas Laste Vabariiki Vabariigi President Kersti Kaljulaid. Peo juht, 8-aastane Otto Samuel Kahar kinkis presidendile Laste Vabariigi passi, mis kutsub lapsi Eesti muuseumidesse ja elamuskeskustesse.

Laste Vabariigi idee autor, Eesti Lastekirjanduse Keskuse direktor Triin Soone ütles, et Eesti suure sünnipäeva eel on soov pakkuda lastele lõbusat ja meeldejäävat kultuurielamust. “Laste Vabariigis avastavad lapsed läbi mängu ja isetegemise Eestit uuel moel, oleme programmi põiminud nii teatrit, kirjandust, muusikat, kunsti, mängu kui ka loodust ja teadust. Laste Vabariik on igas kohas just selle paiga laste nägu,” rääkis Triin Soone.

Laste Vabariigis saab näha etendust „Kõige parem kingitus!“, kus saja-aastased kaksikõed Hulda ja Gulda Eesti 100. sünnipäevaks valmistuvad. Mängualal õpivad lapsed Eestit eri nurkade alt tundma, töötubades meisterdavad ja nuputavad. Laval astuvad üles kohalikud lapsed ja noored.

Laste Vabariik sündis Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja Riigikantselei EV100 korraldustoimkonna koostöös, et viia Eesti sünnipäevapidu võimalikult paljude lasteni üle Eesti.

"Lapsed ja noored on EV100 programmis esimesel kohal ja neile mõeldes me oma riiki iga päev ehitame. Lapsed saavad Eesti juubelit tähistada omal moel ja kodule lähedal. Laste Vabariigi suurim väärtus on just selles, et rännakul külastatakse ka väikeseid paiku,” ütles EV100 korraldustoimkonna juht Jaanus Rohumaa.
Laste Vabariiki sõidutab mööda Eestit erilahendusena valminud lavaga haagisauto, mille töötas välja Silberauto tütarettevõte Silwi Autoehitus. „Suurimaks väljakutseks oli lava haagisesse mahutamine nii, et konstruktsioon oleks piisavalt jäik ja laval liikumine ohutu. Tulemusega oleme ise rahul ning saadame unikaalse ratastel mängulava parimate tervitustega Eestimaa lapsi rõõmustama,“ ütles Silwi Autoehituse juhatuse liige Tõnis Raamets.

Laste Vabariik on teel 25. maist 8. septembrini ja sõidab läbi kogu Eesti, igas maakonnas on 3-5 peatust. Täpsem ajakava ja muu olulise leiad siit.

Aasta 2017 on laste ja noorte kultuuriaasta, mis väärtustab last ja noort nii looja kui ka publikuna. Teema-aasta on ellu kutsunud kultuuriministeerium ning selle läbiviimist koordineerib Eesti Lastekirjanduse Keskus.

Lisainfo:
Martha-Beryl Grauberg
Laste ja noorte kultuuriaasta
kommunikatsioonijuht
martha@elk.ee
53449978
www.minaka.ee
 

Märksõnad

Kõik uudised