Lavastus 2020. aastatest

Vene Teatri ja kooliõpilaste lavastus teatrisarjas "Sajandi lugu", mille toimumisaeg on tulevik - 2020. aastad.

Teater

Vene Teatri EV100 juubelilavastus valmib koostöös loomingulise ühendusega AUDIOKINETICA sotsiaalse uurimustöö ning eksperimendina, kaasates lavateksti sünniprotsessi Eesti kooliõpilaste tulevikunägemused, Vene Teatri näitlejate unistused ning nii eesti kui ka vene noorte lavastajate ja dramaturgide arusaamad ühiskonna toimemehhanismidest. Lavastus sünnib mõttepaljususe ühtelaulmisena ning viib etenduseni, mis lõpeb ühendkooride harmoonilse esitusena.

Üksi on raske, üheskoos aga jõudu rohkem. Üks inimene välul ei ole kuuldav, kuid kümneid tuhanded üheskoos kuuleb terve linn. Eesti tugevus nii minevikus kui ka tulevikus on koos tegemises – kui üks inimene seisab Eesti-Läti piiril ei lähe see kellelegi korda, aga kui seda teevad tuhanded, hoides üksteisel kätest kinni, siis seda märgatakse. Ühisel jõul tegutsemine on vorminud meie minevikku ja loodetavasti saab vormima ka meie tulevikku.

Kui on üks lavastaja, siis see on ühe inimese nägemus sellest maailmast. Kui on kaks lavastajat, siis nad lähevad kas tõsiselt tülli või sünnib midagi, mis on suurem kui üks pluss üks. Ja kui on üks neist on eestlane ja teine venelane, siis seda laiem on see maailm, mida me nii laval kui ka reaalsuses ehitama hakkame. Ja kui veel üks dramaturg on eestlane ja teine venelane, siis milline on see lugu, mida me jutustame? See on lugu, mis vormib meie tulevast reaalsust, sest ta ise ongi meie tulevane reaalsus.

Me teame, kuidas laval mängida, kuidas vormida mälestused või unistused teatrimänguks. Meile meeldib mängida. Meile meeldib ka unistada tulevikust. Kuid milliseks meie tulevik meie unistuste kohaselt või kiuste tegelikult kujuneb...? Minevikku mäletab igaüks isemoodi, olevikku elame teel tulevikku üheskoos.

Ka žanriliselt on tegemist mänguga eri vormide kokkupuutepunktidel. Miks ei võiks tulevikku hoopis tantsida? Või joonistada? Või laulda? Kas peab oleme nii konkreetne eraldusjoon, et meie siinpool lavapiiri ja teie sealpool? Mis siis, kui oleksime rohkem koos? Teie mõjutate laval toimuvat ja meie laulame koos teiega? Ikka koos, teisiti ei saa.

Vene Teatri lavastus ei anna valemit eelseisva kümnendi mõistmiseks. Lavastus paotab vaid ukse, et näha, mismoodi me oma tulevikku näha soovime, kardame, julgeme.

Piletid lavastusele tulevad müüki teatri kodulehedele ja piletimüügipunktidesse.

Lavastuse loovad Vene Teater ja kooliõpilased.

Vene Teater
Vabaduse väljak 5, Tallinn
Tel: 611 4911 / info@veneteater.ee

Korraldaja

Eesti Etendusasutuste Liit

Märksõnad: