Lavastus "Rännakud. Maarjamaa Laulud"

Teater Vanemuine ja Sõltumatu Tantsu Lava kingivad Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks võimaluse osaleda "keeleplahvatuses" ning rännata 1920–1930ndate Eestisse.

"Rännakud" on Vanemuise teatri ja Sõltumatu Tantsu Lava ühine teekond keele ja kodumaa mõtteruumis. Meie emakeel on eesti keel. Me mõtleme, tunneme, suhtleme, armastame, kõneleme, loome ja kahtleme eesti keeles. Maarjamaa laulud on lavastus, milles mõeldakse ja tantsitakse eesti keeles. See lavastus lähtub 1920ndate "keeleplahvatusest".

Kui Eesti Vabariik sada aastat tagasi sündis, tekkisid eesti keelele varasemast hoopis teised võimalused ja nõuded. Oma riik ja eestikeelne teadus kutsusid esile "keeleplahvatuse" – eesti keele kasutusala laienes kodust ja luulest kateedrisse ja tähetorni. 1920ndatel loodi keelekomisjonides kümneid tuhandeid uusi sõnu ja mõisteid, mis on tänaseks saanud igapäevaseks nähtuste kirjeldamiseks. Tegemist oli otsekui uue universumi sünniga, kus üks plahvatus muutis kõike korraga. Eesti keelest sai keel, milles võis lõpuks ometi filosofeerida, taimi ja selgrootuid uurida ja omavahel mistahes peenetest ja peenikestest asjadest rääkida.

"Rännakud. Maarjamaa laulud" koosneb kahest lavastusest, mille ühendavaks sillaks on veebiplatvorm Rändomoonium, virtuaalne maa, milles on võimalik vahetult keeleplahvatusest osa saada. Lavastused annavad võimaluse olla ise oma rännaku ja maailma looja. Teatrite koostööna valmiv leht annab sissejuhatuse lavastustesse ning aitab neid mõista, saada lisateadmisi Eesti ajaloost ja valitud kümnendist.

"Tõotatud maa" on Sõltumatu Tantsu Lava lavastus ja "Maarjamaa laulud" teater Vanemuise lavastus. Kahe teatri koostöö on osa teatrisarjast "Sajandi lugu".

"Rännakud. Maarjamaa laulud“ piletid on müügil Vanemuise kodulehelPiletimaailmas ja Piletilevis.

Etenduste ajad:

R 29. september kell 19 OSTA PILET
L 30. september kell 19 OSTA PILET
R 06. oktoober kell 19 OSTA PILET
N 19. oktoober kell 19 OSTA PILET
N 2. november kell 19 OSTA PILET
T 14. november kell 19 OSTA PILET
P 10. detsember kell 16 OSTA PILET
R 12. jaanuar kell 19 OSTA PILET
P 11. veebruar kell 16 OSTA PILET
R 16. märts kell 19 OSTA PILET
P 8. aprill kell 16 OSTA PILET

Lavastus on loodud Teater Vanemuine poolt.

Teater Vanemuine
Vanemuise 6, Tartu
Tel: 7 440 165 / info@vanemuine.ee

Lavastaja: Tiit Palu
Helilooja: Kara-Lis Coverdale (Kanada)
Koreograaf: Ruslan Stepanov
Lavastusdramaturg: Deivi Tuppits
Kunstnikud: Mare Tommingas ja Silver Vahtre

Laval on Vanemuise näitlejad ja tantsijad.

Korraldaja

Eesti Etendusasutuste Liit

Märksõnad: