Liigirikkus Eesti teepervedele

Eesti 100. sünnipäeva puhul soovime rikastada meie teedemaastikku looduslike õitsevate liikide külvamisega teepervedele.

Taimi tundva inimesena tekkis idee rikastada Eesti teedemaastikku kaunilt õitsevate looduslike liikidega. Lapsena mäletan, et teeservad olid vähemalt Võrumaal väga liigirohked. Tänapäeva teedemaastik seda kahjuks enam ei ole. Mitmed väliskülalised on mulle öelnud, et teil on ilusad teeservad, nähes põdrakanepit teepervel õitsemas. Kavatsen külvata sobiva kõrgusega looduslikke liike tõusvatele teepervedele, et muuta koosluses õistaimede osatähtsust. Ettevõtmise tulemus on nähtav kõigile nendel teelõikudel liiklejatele mitmete aastate jooksul. Taimestiku liigilise koosseisu muutmine loob toidulaua ka putukatele ning liblikatele. Kui oleme loodusrahvas, peaksid Eesti Vabariigis teeservad ilusad värvilised olema!

Lilleniitude rajamisspetsiifikast lähtuvalt toimub külv talvisel ajal lumevabale pinnasele. Täpne külvi aeg sõltub otseselt ilmast. Prognoositav külvi aeg detsember 2017 – märts 2018 ja november-detsember 2018. Toimumise täpse info saab Facebooki lehelt Palusalu Aed. Registreerimine toimub Palusalu Aia Facebooki lehe kaudu. Teelõigud, kuhu hakkame looduslikke liike külvama, asuvad üle Eesti.

Vajame osalejaid, kes aitavad külvata teepervedele eelnevalt kogutud seemneid. Osalejad peaksid jalgsi läbima umbes 1 km pikkuse teelõigu. Täpne külvamise väljaõpe tehakse osalejatele kohapeal.

Algataja

Reet Palusalu

Ürituse eestvedaja on Palusalu Aed koos Reet ja Maria Palusaluga - et põlvkondade järjepidevus püsiks ja põlvkonnad kokku hoiaks. Palusalu Aed on liigirikas romantiline inglise stiilis kujundatud iluaed Võhandu jõe kaldal Nulga külas, Räpina vallas, Põlva maakonnas.

 
Kaasalööjad
Kasutaja Katrin Raudsepp pilt
Katrin Raudsepp
Kasutaja Helve Laksberg pilt
Helve Laksberg
Kasutaja Mairi Soosalu pilt
Mairi Soosalu
Kasutaja Kai Laanemaa pilt
Kai Laanemaa
Kasutaja henli pindmaa pilt
henli pindmaa