Liina Siibi isikunäitus „Paradiisi poliitika“

Liina Siibi isikunäitus „Paradiisi poliitika“ tegeleb isikliku ja ühiskondliku kogemuse käsitlemise erinevustega. 

Kunstnik Liina Siib ja kuraator Taru Elfving kaevuvad ohtratesse unistustesse ja ideaalidesse, mis painavad olevikku. Kunstnik pöörab oma loomingus teravat tähelepanu väikestele narratiividele, mis jäävad tavaliselt tähelepanumajanduse või kiirenenud elutempo varju. Siibi näitus, mis hõlmab nii uusi kui ka vanemaid teoseid, vahendab põlvkondadevahelisi vestlusi üksikelude seosest privileegi ja võimu keeruka soopõhise ajalooga.

Viimasel ajal on Siib vaadelnud käimasoleva majandusrände piirkondlikku mõõdet Soomes töötavate Eesti naiste pilguga. See nüüdisaegne isiklike lugude, soovide ja reaalsuste polüfoonia peegeldub uutes installatsioonides, mis keskenduvad traagilise saatusega ning normist kõrvale kalduvatele naistele siinses ajaloos. Teosed on jätk Siibi pikaajalisele kunstilisele uurimistööle ruumi, hääle ja tähenduse hõivamise poliitiliste ja harjumuslike viiside segunemisest.

Liina Siib (snd 1963) on tuntud fotode, videote ja installatsioonide poolest, mis põhinevad ulatuslikul uurimistööl, arhiivimaterjalil, intervjuudel ja koostööl. Tema hiljutiste näituste hulka kuuluvad 2018. aasta Riia biennaal ja väljapanek Helsingis Sinne galeriis. 2011. aastal esindas Siib Eestit Veneetsia biennaalil.

Taru Elfving on Helsingist pärit kuraator ja kirjanik, kes keskendub kohatundlikele ja distsipliiniülestele kunstipraktikatele feministlike ja ökoloogiliste uurimuste ristteel. Tema kuraatoriprojektide hulka kuuluvad „Tunnid, aastad, ajastud“ („Hours, Years, Aeons“; Soome Paviljon 2015. aasta Veneetsia biennaalil), „Taanduvad piirid“ („Frontiers in Retreat“; HIAP 2013–2018), „Nüüdiskunsti arhipelaag“ („Contemporary Art Archipelago, CAA“, Turu 2011, Euroopa kultuuripealinn) ning „Tuleviku oleviku poole“ („Towards a Future Present“; Lofoteni rahvusvaheline kunstifestival 2008).

Näituse avamine toimub 15.02.2019 algusega kell 18. Tegemist on viimase EV100 kunstiprogrammi näituse avamisega.

Foto autor Liina Siib

Korraldaja

EV100 kunstiprogramm

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud kunstiprogrammis on ligi 100 kunstisündmust, mis jutustavad kunstikeeles Eesti olevikust, tulevikust ja minevikust. Eesti sünnipäeva tähistatakse kunstiga Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Itaalias ja mujal Euroopas ning samal ajal ka Virtsus, Valgas, Moostes, Sillamäel ja paljudes teistes Eesti paikades. EV100 kunstiprogrammi korraldavad Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond koos kunstiprogrammi koordineerivate Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega.

Märksõnad: