Londoni raamatumess (London Book Fair)

Eesti, Läti ja Leedu on tänavuse Londoni raamatumessi peakülalised. Messi peakülaliseks olemine on seotud Eesti Vabariigi (ja ka Läti ja Leedu) 100. aastapäevaga.

Kogupereüritus
Ratastooliga ligipääsetav
EST

Londoni raamatumess on üks Euroopa suurimaid raamatumesse, mis toimub ajaloolises Olympia Hallis Kensingtonis. Igal aastal on kolmepäevasel messil kuni 25 000 külastajat ja 1300 eksponenti. Messile mineku eesmärk on leida Eesti kirjanduse jaoks väljaandjaid välismaalt, kirjastustele on tähtis leida uusi ja huvitavaid raamatuid, mida võiks eesti keelde tõlkida ja avaldada. Kasutades ära messi peakülalise staatust on võimalik Eesti Vabariigi sajandat aastapäeva, meie riigi kirjandust ja kultuuri Londonis jõuliselt tutvustada. See on sünnipäevakink meie iseseisvuse sajandale aastapäevale. 

Londoni raamatumess on professionaalne mess, kus iga osalev riik tutvustab oma kirjandust ning sõlmitakse tõlke- ja avaldamislepinguid. Messi programmis on sadu esinemisi, kus arutatakse kirjastamise ja kirjandusega seotud teemasid. Eesti on peakülalisena tähelepanu keskmes ka nendel üritustel. Eesti kirjanikud osalevad messi peakülaliste Balti riikide kultuuriprogrammis erinevatel kohtumistel ja seminaridel. Eesti delegatsiooni kõige olulisem esineja, nn “päevaautor” on kirjanik ja kolumnist Mihkel Mutt. Veel kuuluvad Eesti delegatsiooni Maarja Kangro, Andrei Ivanov ja Rein Raud.

Messi peakülalisena on Eestil seekord stendi jaoks kasutada tavalisest suurem pind ja see annab võimaluse rohkem raamatuid välja panna. Eesti stendis on esitletud nii ilukirjandus, lastekirjandus ja teatmekirjandus, juba inglise keelde tõlgitud raamatuid ja alles tutvustamisel olevad teosed.

Eestipoolsed korraldajad on Eesti Kirjastuste Liit, Eesti Kirjanduse Teabekeskus ja Eesti Lastekirjanduse Keskus, kaasa aitavad ka EV100, Kultuuriministeerium ja EV saatkond Londonis.

Korraldaja

MTÜ Eesti Kirjanduse Teabekeskus

Eesti Kirjanduse Teabekeskus (ELIC, Estonian Literature Centre) on mittetulundusühing, mille asutasid 2001. aastal kirjanike liit ja kirjastuste liit eesmärgiga luua eesti kirjandusele laiemat kõlapinda väljaspool Eestit. Teabekeskuse ülalpidamist rahastab kultuuriministeerium. Teabekeskus on sõltumatu kirjandusagentuur, kes töötab selle nimel, et võimalikult palju võimalikult head eesti kirjandust ilmuks väljaspool Eestit võimalikult heas tõlkes. Teabekeskus loob ja arendab suhteid väliskirjastajatega, koolitab eesti kirjanduse tõlkijaid ja hoiab neid kursis eesti kirjanduses toimuvaga, lähetab eesti kirjanikke välisfestivalidele ja valmistab ning levitab teabematerjale eesti kirjanduse kohta. Eestis korraldab teabekeskus regulaarselt eesti kirjanduse tõlkijate tööseminare ja luuletõlke meistriklasse. Teabekeskus töötab aktiivselt rahvusvahelistel raamatumessidel Frankfurdis, Londonis, Göteborgis ja mujal.

Märksõnad: