Looduskaitsekuu matk " Valgejõe vallatud käänud"

Eesti Matkaliidu liikme Harju Matkaklubi EV100 juubelimatka sarja kuuluv looduskaitsele pühendatud matk.

Kogupereüritus
EST

Matk toimub 12. mai 2018. Kogunemine kell 10.30   Liiapeksi – Nõmmeveski teede ristmikul, kus kunagi oli bussipeatus nimega Virusilla ja lõpp Nõmmeveski joa juures orienteeruvalt kell 15.30

Matka juhib Maie Itse ja orienteeruv jalgsiretke pikkus on 12 km

Valgejõgi on Lahemaa suurim ja pikim jõgi, mille pikkus 85 km ja valgla 453 km². Kotka ja Nõmmeveski vahelisel alal meenutab Valgejõgi pealtvaates looklevat mägiteed.  Kohas, kus Valgejõe klindiorgu vasakult laskuv Vasaristi oja lõikub sügavalt Kolgaküla klindipoolsaare kirdenõlva  asub Vasaritsi joastik. Joastiku taganemisest on maha jäänud enam kui 60 m pikkune ja kuni 10 m sügavune kanjoniorg. Voolunõva laius on joastiku kohal ligi 6 m. Ülesvoolu on ojal mitmeid karstiala-salajõe tõusuallikaid. Joastiku moodustavad kolm üksteisele järgnevat 0,5; 1,5 ja 1,6 m kõrgust astangut. Nende kolme ja vahepealsete väiksemate astangutega langeb vesi 10 meetriga umbes 4 m. Vasaristi joastik, karstiala, salajõgi ja kanjon on ka meie matka üheks peatuskohaks. Valgejõe kaldal Nõmmeveskil olev paljand on arvele võetud ürglooduse objektina. Valgejõe suudmest 19 km kaugusel asub Nõmmeveski juga. 1924. aastal pani Jakob Hurda väimees Aleksander Mohrfeldt. nurgakivi rajatavale hüdroelektrijaamale, mis  1964. aastal  hävis tulekahjus ning on praegu varemeis.

Soovijatel võimalik juua ja kaasa võtta allika vett (pudel kaasa).

Osalustasu sisaldab matka korralduskulu (ei sisalda transpordi kulu): 5 eurot (täiskasvanutele) ja 2 eurot (õpilastele alates 4. klassist), noorematele tasuta. 

Riietus ja jalats vali vastavalt ilmastikule.

Seljakotti pane juua ja midagi jõuvarude taastamiseks.

Soovitav eelnev registreerimine harju.klubi(ät)gmail.com

Osalustasu saab kanda Harju Matkaklubi arveldusarvele  EE981010002019880005 hiljemalt 10.mai 2018 või sularahas kohapeal.

Kui soovid transporti (5 eurot inimene) Tallinna poolt tulles, siis broneeri koht bussis: harju.klubi(ät)gmail.com

Täiendavad küsimused  tel. 5148614

Korraldaja

Harju Matkaklubi

Harju Matkaklubi on Eesti Matkaliidu asutajaliige.