Luunja roosiaia uus rosaarium ja roos „Luunja“

MTÜ Lohkva Külaseltsi eestvedamisel ja koostöös partneritega taastatakse EV 100. sünnipäevaks Luunja rosaarium ja roosiaeda tuleb täiesti uus roosisort „Luunja“.

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva kingituste projekt on Luunja roosiaia uus rosaarium ja roos „Luunja“.
Luunja valla elanikud ja mittetulundusühingud, kohalikud ettevõtjad ning omavalitsus soovivad ühise koostööna Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva kingituseks taastada ja uuendada kunagine Luunja mõisa roosiaia rosaarium. Kingitus on suunatud eeskätt kogukonnale (Luunja valla elanikud ja ümbritsevate omavalitsuste elanikud) ning samuti kogu Eesti elanikele, et pakkuda silmailu ja rõõmu ühe äärmiselt kena paiga taastamisega ja aktiivsema kasutuselevõtmisega. Lisaks taastatud imetlusväärsele rosaariumile saab Eesti Vabariik koostöös Eesti roosiaretaja Mart Ojasaluga Luunja roosiaeda kingituseks Luunja-nimelise uue roosisordi, mis on ainulaadne ja annab eelkõige Luunja valla elanikele ühtekuuluvustunnet ja jääb järeltulevatele põlvedele meenutama ühisel jõul ja koostööna valminud imetlusväärset rosaariumi.
Usume, et uuendatud ja taastatud ainulaadne Emajõe-äärne vapustava vaate ja pika ajalooga rosaarium koos Luunja-nimelise roosiga on väärikas kink meie kodumaale suure sünnipäeva puhul.

Projekti tegevus toimub 2018. aastal. Roosiaia uuendatud rosaarium avatakse suurejoonelise rahvaüritusega, mille kontseptsiooniks on rahvuslikud traditsioonid ja kaasatakse kohalikke taidlusringe: rahvatantsijad, laulukoorid ja muud Luunja vallas ja lähipiirkondades tegutsevad kollektiivid. Ühise panustamise ja suure tööga valmib kaunis rosaarium, kuhu on panustanud mitmed Luunja valla ettevõtjad, vabaühendused, omavalitsus ja kodanikud. Koostöö ja suur kaasatus tagab suurema ühtekuuluvustunde, tekib suurem sünergia ning hoolivus oma kätega loodud avalikku ajaloolisse rosaariumisse. Rosaarium jääb järeltulevatele põlvedele meenutama ühisel jõul ja koostööna valminud imetlusväärset kultuuriobjekti.

Luunja roosi esitlus ja rosaariumi I etapi avamine toimub 03.08.2018 kell 18.00 Luunja roosiaias.

03.08.2018 kell 18.00 toimub Luunja roosiaias rosaariumi I etapi avamine ja Luunja roosisordi esmaesitlus.

Algataja

MTÜ Lohkva Külaselts