Meeta ja õigus

Näidend, mille kirjanik Maimu Berg kirjutas esitamiseks 35. Eesti õigusteadlaste päevadel "Eesti Vabariik 100 - kaasaegne riik" ja mis räägib Eesti õigusteadlastest aastatel 1920-2018.

Ratastooliga ligipääsetav
EST

See on teadalolevalt esimene kord, kui Õigusteadlaste Päevi avab teatrietendus. Näidendi kirjutas Maimu Berg, lavastas Piret Kuub. Tegvus toimub Eesti Vabariigis Tartus ja teispoolsuses aastatel 1920, 1931, 1940 ja 2018.  Tegelased: Meeta Janno Villecourt, filoloog, prantsuse juristi Louis Villecourti lesk, kirjanik Richard Janno õde, kolme poja: Yves, Andre ja Louis ema; Riigikohtu esimees Kaarel Parts ja sotsiaaldemokraat, minister, hilisem riigikohtunik ning õiguskantsler Anton Palvadre vaatavad tagasi Eesti oma õigusriigi tekke raskustele ja kommenteerivad praegust elu-olu Eestis õigusteaduse perspektiivist.
      Näitlejad: Raivo Adlas, Urmas Kalla, Julia Laffranque (Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik, Tartu Ülikooli külalisprofessor), Oscar Helmut ja Tobias Louis Laffranque. 

Muusika: Heino Eller "Kodumaine viis", Edwrad Grieg "Solveigi laul", Anton Palvadre lapsepõlve aegne laulumäng "Liinamäng", Carl Orff "Carmina Burana" , Ludwig van Beethoven/Friedrich Schiller "L'Ode à la Joie".

Meeta Villceourt: Kodumaa on mulle toeks oma inimeste, looduse, keelega.  Mu lapsed tunnevad ennast siin hästi. /…/ Eesti heaolu on ka austus minu kadunud mehele, kes oli kogu südamest estofiil.  

Kaarel Parts: Rippumatu kohus ja vankumatu õigusemõistmine on üks tähtsamatest riigi alussammastest.

Anton Palvadre: Mind arreteeriti 1941. aasta 14. juunil ja viidi Venemaale Sosva vangilaagrisse, kus ma 1942 kurnatusse surin. Viimane mõte oli pere ja vendade saatus, Eestimaa igatsus. Kurioosum: jõudsin surra veel enne, kui minu surmaotsus täide viidi.

„Igaühel on õigus elada, olla vaba ja tunda end turvaliselt.  Kedagi  ei või meelevaldselt vahistada, kinni pidada või välja saata.“ ÜRO Inimõiguste deklaratsioon artiklid 3 ja 9.

Vanemuise konsterdimaja, 4.10.2018 kell 10.00

Näidend mille Maimu Berg kirjutas Eesti õigusteadlaste päevadel esitamiseks. Tegelased filoloog, prantsuse jurist Louis Villecourt'i lesk Meeta Janno Villceourt oma lastega, Riigikohtu esimees Kaarel Parts ja minister, tulevane riigikohtunik ning õiguyskantsler, Anton Palvadre. Näitlejad: Julia, Oscar Helmut ja Tobias Louis Laffranque, Raivo Adlas ning Urmas Kalla. Etendub Vanemuise Konsterdimajas Tartus 4. oktoobril 2018 kell 10.00

Korraldaja

Julia Laffranque

Euroopa Inimõiguste Kohtu teatriklubi looja; Tagora teatri näitleja