Metafoorid kodule

Näitus „Metafoorid kodule“ toimub Tartu Kunstimuuseumis 18.01.2018 - 15.04.2018. Näituse kataloogi esitlemine ja vestlusring kunstnikega leiab aset 15.02.2018 kell 18.00.

Tartu Kunstimuuseumis on alates 18. jaanuarist avatud noorte eesti kunstnike grupinäitus „Metafoorid kodule“. Näitus kuulub EV100 kunstiprogrammi.

„Eesti sajandal aastapäeval kutsub Tartmus mõtisklema selle üle, mida tähendab tänasel päeval Eesti noorele kodu, kas ja kuidas seda endale luuakse, on see füüsiline paik või emotsionaalne olukord,“ sõnab näituse kuraator Joanna Hoffmann. Ta selgitab, et näituse idee on seotud moodsas muutuvas ühiskonnas muutuva kodu mõistega. „Maailmas õppimiseks, töötamiseks või seiklemiseks ringi rändavad noored on justkui koduta. Veel enam: eemal ei olda mitte lihtsalt majakarbist, vaid ka perekonnast ja paljudest sõpradest, kõigest tuttavast ning turvalisest. Seetõttu tuleb püsiva koduta noorel luua enese jaoks järjepidevalt kodu(tunde) asemele laiendusi, uusi süsteeme, et muuta võõrad ja ajutised paigad ning olukorrad koduselt tähendusrikkaks,“ avab kuraator näituse tausta.

Kirjeldatud arengud ja teemad kajastuvad ka eesti kaasaegse kunsti väljal tegutsevate silmapaistvate noorte kunstnike loomingus, kellest üheksa looming on näitusele koondatud. Nad ise elavad sageli välismaal või liiguvad üüripinnalt üüripinnale, loomata pikemalt siduvaid kokkuleppeid. Oma teoste kaudu püüavad nad kas (ümber) defineerida kodu olemust ja tähendust, otsivad kodutunnet või hoopis kahtlevad olemasoleva traditsioonilise kodu vajalikkuses ning sealjuures perekondlikes väärtustes, sest ei tunne end selles kontekstis enam ära.

Näitus tõstab esile Eesti noorema põlvkonna autorite loomingut, uurides tänapäeva elustiilis ning -korralduses toimunud muutuste tagajärgi ning nende väljendumist eesti kaasaegses kunstis.

Kuraator: Joanna Hoffmann
Osalevad kunstnikud: Johan Huimerind, Ulla Juske, Eva Järv, Mari-Leen Kiipli, Angela Maasalu, Keiu Maasik, Hanna Piksarv, Marta Stratskas, Kaspar Tamsalu
Näituse kujundaja: Paco Ulman
Graafiline disainer: Norman Orro
Näituse meeskond: Indrek Aavik, Richard Adang, Nele Ambos, Hanna-Liis Kont, Margus Joonsalu, Jaanika Kuznetsova, Julia Polujanenkova, Anti Saar, Kristel Sibul, Kristo Tamm, Peeter Talvistu, Ago Teedema, Urmo Teekivi, Piia Õunpuu

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, EV100, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus

Foto: Mari-Leen Kiipli

15. veebruaril 2018 kell 18.00 esitleb Tartu Kunstimuuseum noorte kaasaegsete kunstnike näituse “Metafoorid kodule” kataloogi, esitlusele järgneb vestlusring näitusel osalevate kunstnikega.

Inglise ja eesti keeles ilmuvas kataloogis on artiklid näituse kuraatorilt Joanna Hoffmannilt ja kriitikult Tanel Randerilt, samuti Wolfgang Hildesheimeri lühijutt “Katusekorter”. Kataloogist saab lugeda ka lühiintervjuusid näitusel osalevate kunstnikega – millest kõnelevad nende tööd ning mida tähendab neile kodu.

Esitlusele järgneb vestlusring/artist-talk näitusel osalevate kunstnikega: Kaspar Tamsalu, Mari-Leen Kiipli, Hanna Piksarv ja Marta Stratskas. Vestlusringis osaleb ka näituse kuraator Joanna Hoffmann, vestlust juhib kunstnik, kirjanik ja kunstikriitik Tanel Rander.

Lähem info Tartu Kunstimuuseumi kodulehel http://tartmus.ee/uritus/metafoorid-kodule-kataloogi-esitlus-ja-vestlus-kunstnikega/

Korraldaja

EV100 kunstiprogramm

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud kunstiprogrammis on ligi 100 kunstisündmust, mis jutustavad kunstikeeles Eesti olevikust, tulevikust ja minevikust. Eesti sünnipäeva tähistatakse kunstiga Ameerika Ühendriikides, Jaapanis, Itaalias ja mujal Euroopas ning samal ajal ka Virtsus, Valgas, Moostes, Sillamäel ja paljudes teistes Eesti paikades. EV100 kunstiprogrammi korraldavad Riigikantselei Eesti Vabariik 100 korraldustoimkond koos kunstiprogrammi koordineerivate Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusega.