Seinamaalingute festival Mextonia – ühendades kultuure läbi värvi

Mextonia on “Transgraffiti” seinamaalingute festival, mis toimub 14.-22. juuni k.a. ning tähistab Eesti sügavaid kultuurilisi juuri, tehes seda läbi läbiseinamaalingute avalikel pindadel.

Kogupereüritus
EST

Festival on kingitus mehhiklastelt eestlastele, Eesti 100. aasta juubeli puhul.

Festivali korraldajad on organisatsioon Nueve Arte Urbano Mehhikost ja Todoesuno Eesti ning see sünnib koostöös Eesti Vabariik 100 korralduskomiteega. Festivalile aitavad kaasa kohalikud organisatsioonid EKKM, Stencibility, Pirados, JJ-Street Baltic Sessions ning Tallinna Ülikooli kultuuriakadeemik Marju Kõivupuu. Festivalil osaleb 36 “Transgraffiti” kunstnikku Eestist, 16 Mehhikost ja 8 ülejäänud maailmast ning 15 “mextonia” korraldustiimi liiget valdavalt Mehhiko eravõtte Incuse SA de CV rahalisel toetusel. Seinamaalingud teostatakse festivali päevadel enam kui 25 erinevas asukohas üle Tallinna, moodustades kokku üle viie tuhande ruutmeetri seinapinda, mille tarbeks on eksklusiivselt eksporditud Mehhiko värv.

Eesmärgiga tuua tähelepanu alla Eesti põliskultuuri võtmeikoonid ning toetada “kultuuride vabadust”, koondab festival 60 “Transgraffiti” kunstnikku: seal hulgas mehhiklased Sermob, Sens ja Renata; eestlane Silver “SBoy” Seeblum; hispaanlased Boa Mistura; uus-meremaallane Aaron Glasson organisatsioonist PangeaSeed Sea Walls, kes oma seinal kujutab Kihnu saare kultuuriruumi ja selle naisi. “Mextonia on võimalus esile kutsuda ja uuendada meie identiteeti: rahvast, kelle kultuurijuured ulatuvad kaugemale kui tuhat aastat”, räägib Sigre Tompel, kes on Eestipoolne Mextonia festivali korraldaja.

Tähistades saja aasta juubelit ning tuues esiplaanile eestlaste kultuurijuured, loob Mextonia ühenduslülid Mehhiko ja Eesti vahel, aidates kaasa noorte kunstnike arengule, kes on uued maailma kultuurilise evolutsiooni tšempionid. Viidates Édgar Sánchez’ile, kes on mehhikopoolne Mextonia festivali korraldaja: “Peale sadade seinamaalingute teostamist oma kodumaal, selleks, et tuletada meelde meile endale kultuurijuurtes peituvat väge, ühendame me nüüd jõud eestimaalastega, et tähistada Eestit ning paluda kogu maailmal austada põliskultuure.”

Loe Mextonia Festivali manifesti (inglise keeles).

 

Aadress

Objekti nimi

Kunstnik/riik

Põhja pst. 35/ Mere pst. 20b

Mextonia: Kultuurikilomeeter/ Culture kilometer

Helena Hanni & Vahur Agar (Estonia), Abril (Mexico), Calladitos (Mexico), Sens (Mexico)

Lootsi 13/14, Sadama 21/25, Uus-Sadama 19

Mextonia: Kruiisikai/ Cruise Dock

Estonia: Silver Kivirand, Katrina Kolk, Maari Soekov-Okeiko-Liisa Kivimäe, Fatsnail & Andrei Kedrin, PRTKR, Karin S, Seifo, Väino Õun, Elis Teterin, Mirjam Aan

Lootsi 13/14, Sadama 21/25, Uus-Sadama 20

Mextonia: Kruiisikai/Cruise Dock

Estonia: Siim Kasemaa, Margus Richard Talivee, Bert Norralt, Martin Rattas, Bach Babach, Hapnik, Erik Allaste, Mihkel Kosk, Kevin Poll, Silver „Sboy“ Seeblum

Lootsi 13/1

Mextonia: Himed

Mexico

Tartu mnt 13

Mextonia: Goal

Mexico

Tartu mnt. 39

Mextonia: Andreas Luigas

Estonia

Tartu mnt. 47

Mextonia: Neki

Estonia

Lastekodu 46

Mextonia: Original Skillz

Estonia

Tartu mnt. 87

Mextonia: Victor López

Mexico

Vana-Kalamaja 16

Mextonia: Izak One

Chile

Telliskivi 62b

Mextonia: Cinzah

New-Zealand

Telliskivi 62a

Mextonia: 90114

Mexico

Telliskivi 62

Mextonia: Jonky

Mexico

Telliskivi 60

Mextonia: Boa Mistura

Spain

Telliskivi 64

Mextonia: Aaron Glasson

New-Zealand

Pirita tee 100

Mextonia: Renata

Mexico

Pirita tee 66

Mextonia: Estonian Film Museum/ Eesti Filmimuuseum

Estonia: Bert Norralt, Karl Eelmaa, Silver Kivirand, Margus Richard, Siim Kasemaa

Tuukri 5

Mextonia: Piiritus

Estonia

Kose tee 59

Mextonia: Sermob

Mexico

Valge 4

Mextonia: Christina Angelina

USA

Endla 75

Mextonia: Reyben

Mexico

Pärnu mnt. 102a

Mextonia: Moste

Mexico

Kloostrimetsa tee 58a

Mextonia: Teletorn/ TV tower

Tania Quezada (Mexico)

Ehitajate tee 5

Mextonia: TTÜ/ Tallinn Technical University

Five8 (Canada)

Telliskivi 60M

Mextonia: Pintsel

Estonia

Gonsiori 27

Telemaja ots: Silver "SBoy" Seeblum

Estonia

Vaata Mextonia Festivali osavõtjate nimekirja.

Seinamaalingute teostus: 14.–21. juuni, Tallinn

AVALIKUD SÜNDMUSED:

 • Mextonia paneeldiskussioon: 16. juuni, 15:00-17:00 Kultuurikatel, Põhja pst. 27a, Tallinn
 • Mextonia-Stencibility paneeldiskussioon Mehhiko muralismist: 18. juuni, 15:00-17:00 Hektor Design Hostel, Riia 26, Tartu
 • Perepäev: 20-21. juuni, 21. juuni algusega 12:00/13.30/15:00, 22. juuni algusega 12:00/13:30, ühiskondlik maalingu teostus koos lastega, Teletorn, Tallinn
 • Mextonia Art Bazaar: 21. juuni, 15:00-19:00, Balti Jaama Turg, Tallinn
 • Mextonia seinamaalingute tuur: 21.-22. juuni, algusega 16:00, Tallinn, korraldab  Pseudo Tours (piletitega)
 • Kunstnikega kohtumine vabas vormis: 22. juuni, 22:00-23:00 Suhkrumoll Baar, Vene 37, Tallinn

Jälgi meid Facebookis

KUTSETEGA SÜNDMUSED:

 • Vanalinna ekskursioon väliskülalistele: 13. juuni, 10:00-13:00, Tallinn
 • Mextonia sisseõnnistamise tseremoonia: 13. juuni, algusega 18:00, Tallinna sadam, Tallinn
 • Mehhiko kultuuriõhtu: 16. juuni, algusega 18:30, Ancho, Müürivahe 17, Tallinn
 • Mextonia tunnustustseremoonia: 22. juuni, algusega 12:00 Teletorn, Tallinn
 • Linnaekskursioon väliskülalistele: 22. juuni, 14:00-17:00, Tallinn 
 • Mextonia lõputseremoonia ja interaktiivne ajarännak viikingi-aegsesse suvise pööripäeva tähistamisse: 23. juuni, lahkumine Tallinnast 10:00, Eesti metsas

Mextonia festivali- ja meediakeskus: 14-22 juuni, iga päev 8:00-12:00, EKKM Kohvik, Põhja pst. 35, Tallinn 

Kontakteeru: events@todoesuno.ee

Vaata festivali sündmuste programmi

EV100 programmi kuuluv ainulaadne seinamaalingute festival MEXTONIA toob värvikülluse Eesti ellu vahetult enne jaanipäeva. Rahvusvaheline, kultuurideülene festival (14.-22. juunil) teeb Eestile kingituseks 30 värvikirevat seinamaalingut. Kui suurejoonelisi ja juba kinnitatud kavandite järgi sündivaid pilte joonistavad oma ala professionaalid. Siis lustlikul perepäeval on võimaluse ka tavakodanikul värvidega mängida.

Seinamaalinguid teostatakse festivali päevadel enam kui 25 erinevas kohas (täpsemalt seinal) üle Tallinna. Ühtekokku värvitakse üle ja ilusaks enam kui  viis tuhat ruutmeetrist seinapinda. Festivalitööde valmimiseks vajalik värv tuuakse kohale spetsiaalselt Mehhikost.

Maalingute eesmärk on suunata Eesti elanike ja külaliste tähelepanu meile kultuuri(aja)looliselt olulistele märkidele ja sümbolitele ning toetada n-ö. kultuuride vabadust. Festival MEXTONIA toob kokku pea 60 «Transgraffiti» kunstnikku. Teiste hulgas näiteks Sermob (Mehhiko), Sens (Mehhiko) ja Renata (Mehhiko); Silver «SBoy» Seeblum (Eesti); Boa Mistura (Hispaania), Aaron Glasson (Uus-Meremaa) organisatsioonist PangeaSeed Sea Walls.

Festival sees toimub ka lustlik perepäev, mis toimub Tallinnas Teletorni õuel.  Kahel päeval ehk 20.-21. juunil kell 12.00st-16.00ni saab osaleda tänavakunstnike õpitubades, värvida üheskoos Teletorni õuel asuv Eesti Sõjamuuseumi soomuk ning nautida tänavakunsti ka vaatades tänavatantsijate esinemisi. Sündmus on kõigile TASUTA.

Mextonia festivalil pakutakse kunstihuvilistele noortele võimalust suurprojektist osa saada, värvides koos üle Teletorni õuel olev Sõjamuuseumi soomuk. Töötoad toimuvad kahel päeval, juhendajateks Mextonia kunstiprogrammi osalevad kunstnikud.

Töötubades osalemiseks tuleb eelnevalt registreeruda. Selleks saada meiliaadressile teletorn@teletorn.ee oma nimi, osalemise kuupäev ja kellaaeg (v.t. allpool) ning kontaktandmed.

Sõjamuuseumi soomuk Teletorni õuel / Tallinna teletorn

Perepäeva ajakava:

20. juuni

 • 12.00–13.00 Töötuba (soomuki kujundamine)
 • 13.00 Tänavatants
 • 13.30–14.30 Töötuba (soomuki kujundamine)
 • 14.30 Tänavatants
 • 15.00–16.00 Töötuba (soomuki kujundamine)

21. juuni

 • 12.00–13.00 Töötuba (soomuki kujundamine)
 • 13.00 Tänavatants
 • 13.30–14.30 Töötuba (soomuki kujundamine)
 • 14.30 Tänavatants/ETI tegevused

Festivali korraldajad on organisatsioon Nueve Arte Urbano Mehhikost ja Todoesuno Eesti. Festivalile aitavad kaasa kohalikud organisatsioonid EKKM, Stencibility, Pirados, JJ-Street Baltic Sessions ning Tallinna Ülikooli kultuuriakadeemik Marju Kõivupuu.

Festivalil osaleb 36 «Transgraffiti» kunstnikku Eestist, 16 Mehhikost ja 8 ülejäänud maailmast ning 15 MEXTONIA korraldustiimi liiget valdavalt Mehhiko eravõtte Incuse SA de CV rahalisel toetusel.

Korraldaja

Todoesuno Eesti OÜ / Nueve Arte Urbano