Mis seob digitänavakunsti, elusaid rahvapille ja pööriöö unenägu?Avaldatud: 02.05.2017

Õige vastus on: neid seob EV100 ja Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise välisprogramm. Üritused toimuvad sel suvel ja tuleva aasta jooksul. Milles aga ürituste eriilmelisus seisneb ning millega Eesti maailma tähelepanu köidab?

Illustreeriv pilt Edward von Lõnguse digitänavakunsti teosest

Eesti inimeste andekus tuleb hästi esile näiteks Edward von Lõnguse digitänavakunstiga, Teatri ja Muusikamuuseumi näitusega «ELUS! Eesti rahvapillide lugu» ning teater NO99 lavastusega «NO40 Pööriöö uni».

Edward von Lõnguse digitänavakunsti projektijuht Kadri Uus ütles, et Lõngusel on erakordne anne anda oma loominguga edasi midagi ehteestlaslikku ja selle kõrval ka üldinimlikku, mis pakub avastamis- ja äratundmisrõõmu mitte ainult eestlastele, vaid ka teistele rahvustele.

«Tähistame Eesti 100. sünnipäeva erinevates Euroopa pealinnades koos Edward von Lõnguse natuke salapäraste ja erinevate vimkadega varustatud tegelastega, kes on ligikaudu Eesti vabariigi eakaaslased,» lisas Uus.

Digitänavakunsti projekt saab alguse juulis Brüsselis.

Brüsseli ühes ilusaimas muuseumis MIMi avatakse rahvapillide näitus, mille projektijuhi Risto Lehiste sõnul viib nende näitus muuseumi külastajad metsa, kust kõik alguse on saanud.

«Kõik tutvustatavad pillid on rohkem või vähem Euroopas teada, kuid meie pillid on rohkem «elus» kui mujal,» jäi Lehiste salapäraseks.

Teater NO99 mängib oma lavastust «NO40 Pööriöö uni» Berliini Kontserdimajas.

Kahesaja aasta eest Preisi Riigiteatrina avatud Berliini kontserdimaja on linna üks suurejoonelisemaid esituspaiku. Teater NO99 näitlejad astuvad Ene-Liis Semperi ja Tiit Ojasoo lavastuses lavale koos tütarlastekooriga Ellerhein ja Olari Eltsi dirigeeritud orkestriga. Etendused toimuvad 7.–9. oktoobrini.

Eesti Vabariik 100 ja Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise rahvusvahelise programmi juhil Jorma Sarvel on hea meel, et asutustevaheline koostöö kava kokkupanemisel on sujunud niivõrd hästi.

«Usun, et see on meie ühine võimalus ja vastutus loomaks Eestist inspireeriv pilt, kus me ei peagi tegema muud, kui jääma iseendaks ja julgema enda talendist ning võimekusest rääkida,» lisas Sarv.

EV100 ja Eesti EL Nõukogu eesistumise raames toimuva välisprogrammi kavas on hetkel enam kui 150 sündmust rohkem kui 30 riigis üle maailma. Sündmused valiti kahe taotlusvooru käigus välja ligi 400 ettepaneku hulgast.

Programmi eesmärk on tähistada Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva ja Eesti EL Nõukogu eesistumist välisriikides ja tutvustada meie riiki läbi andekate Eesti inimeste.  

EV100 ja Eesti EL Nõukogu eesistumise tähistamiseks korraldatakse rohkem kui 30 riigis üle maailma üle 150 erineva sündmuse, kus tutvustatakse Eestit andekate Eesti inimeste kaudu. Sündmused valiti kahe taotlusvooru käigus välja ligi 400 ettepaneku hulgast.

Eesti EL Nõukogu eesistumine algab 1. juulil ning kestab aasta lõpuni. Eesti riigi 100. sünnipäeva tähistamine algas 16. aprillil ja kestab kuni 2020. aasta veebruarini. EV100 ja Eesti EL Nõukogu eesistumise  välisprogrammi kava on leitav www.events.estonia.ee ning seda täiendatakse pidevalt. 

Mai alguses toimunud esiltuse pildigaleriid vaata siit

Kõik uudised