Mõnuste külakeskuse infopunkt-katusealune

Küla viiendal kokkutulekul tähistatakse katusealuse all EV100 sünnipäeva. Infopunkt-varjualuse seintel on kajastatud küla ja EV kultuurimälestise – Mõnuste paemurru – ajalugu.

Valmis!
Valmis!

Mõnuste küla on elus küla, kus lapsed käivad külakorda, pereemad ja -isad mõtlevad ja tegutsevad selle nimel, et küla areneks. Usume, et koostöös sünnib rohkem. Külainimestel on kombeks koos käia (talgud, jaanipäevad, sünnipäevad, võrkpalli mängimine, laste mänguväljakul koos olemine, jõulud, vastlapäev jne). Kõige suuremad üritused on küla kokkutulekud, mida korraldame iga kolme aasta tagant. Eelmisest, 2015. a toimunud külakokkutulekust võttis osa 115 inimest. LEADER-projekti toel oleme ehitanud külakeskusesse laste mänguväljaku (2014). Pole aga varjualust, kuhu vihma või päikese eest peitu minna. Eelmisel aasta kokkutulekul istusid eakamad inimesed, kelle tervis ei kannatanud otsest päikesepaistet, autodes...

Meie küla – Mõnuste – on eriline mitte ainult aktiivsete elanike poolest, vaid rikas on ka meie ajalugu. Meie küla paekarjäärist pärineva paekivi on kasutatud (Mõnuste paemurd 1850, EV kultuurimälestis) Sankt-Peterburgis Iisaku katedraali ehituses, samuti Talvepalee sise- ja välisviimistluses ning Neeva jõe kaitserajatistes. Soovides väärtustada meie lugu, saab varjualusest ka infopunkt, kus on võimalik lugeda fotoalumiiniumile prinditud infotahvlitelt küla väärika ajaloo kohta. Kingituse eesmärk on kohalikule kogukonnale elutervema keskkonna ja põlvkondadevahelise sidususe loomine. Mõnuste külakeskuse infopunkt-katusealuse valmimine toimus 100% tänu külaliikumise Kodukant kogukondade EV100 taotlusvooru toetusele.

Juuni 2018 – kõik vajalikud vallapoolsed load ehituseks olemas. 1. juuli – 24. august 2018 katusealuse ehitus. 25. juuli – 10. august 2018 küla auväärt ajalugu (Murrumetsa paemurd, Mõnuste paemurd) kajastavate fotoalumiiniumide kujundamine ja trükk. 25. august – Mõnuste küla kokkutulek ja EV100 tähistamine, uue infopunkt-katusealuse avamine. 30. september 2018 projekti lõpparuande saatmine.

Mõnuste külakeskuse infopunkt-katusealuse valmimine toimus 100% tänu külaliikumise Kodukant kogukondade EV100 taotlusvooru toetusele.

Algataja

Maarja Lillemäe

Olen põhitöökohaga koduperenaine Mõnuste külas Linnumetsa talus. Elan põhumajas ühe toreda mehe ja nelja vahva lapsega. Meie õuel on Mõnuste Juustukoda, kus valmib käsitöömozzarella. Olen täiesti võlutud Eesti maaelust, sest mulle tundub, et kui ise oled aktiivne ja tegus, siis koos oma kogukonnaga on pea kõik unistused võimalik ellu viia.