Mõnuste Murrumetsa rajad

Mõnuste külas asub ajalooline paekarjäär, mis täna on unustatud ja võssa kasvanud. Väärtustame meie lugu ja muudame Murrumetsa taas nähtavaks ja avatuks!

Mõnuste külas asub ajalooline paemurd (pärandkultuuri objekt: Mõnuste paekarjäär (297:PAM:002), millel on väga oluline roll nii riigi, kui kohaliku kogukonna tasandil. Mõnuste paasi on kasutatud nii kohalike hoonete (ümberkaudsed talud, Kernu mõis) kui muuhulgas Neeva jõe kaitserajatiste, Iisaku katedraali ja Talvepalee ehituses. See, kuidas meie paas 19. sajandi keskel Peterburi "sattus" on üks põnev lugu, kuhu on segatud Kernu mõis, perekond Unger-Steinbergid, Vene keiser ja Mõnuste küla. Tänaseks on nii meie lugu kui karjäär unustatud ja võssa kasvanud. MTÜ Mõnuste Küla Arendamise Selts koos kohaliku initsiatiivgrupiga plaanib ala välja arendada loodus- ja kultuuriõppe ning terviseradadeks (matkamine, jooks, ratsutamine, rattasport ja talvel suusarajad). See on meie lugu, meie rikkus, mille meelde tuletamine ja taas avamine on vääriline kingitus Eestile, kuna rikastab nii kohalikku elukeskkonda kui pakub kvaliteetset elamust kõigile külastajate. Millisena me Murrumäe rajad täpselt avame, kas lihtsa drimmerdatud metsateena või avalikkusele mõeldud kvaliteetsete õppe- ja terviseradadena, sõltub vahenditest. Avame aga igal juhul!

Omade vahenditega avame ajaloolise Mõnuste Murrumetsa ala drimmerdatud väikese metsateena juunis 2018. 28.12.2017 - projekti esitamine KÜSK EV100 kingituste ja sündmuste teavitustegevusteks ning jäädvustamiseks. Ehitusprojekt + infotahvlid. 10 000 eur. Projektijuht: Maarja Lillemäe Aprill 2018 - projekt LEADER 2.2 meetmesse. Mõnuste Murrumetsa rajad. Projekteerimine ja teostus. 72 200 eur. Projektijuht: Maarja Lillemäe Mai 2018 - talgud Mõnuste küla rahvaga, et puhastada ala ohtlikust okastraadist ja drimmerdade sisse väike metsatee. Projektijuhid: Merle Beljäev, Maarja Lillemäe, Anneli Aas Juuni 2018 - avame ala kohalikule kogukonnale matka ja orienteerumisüritusega. Olemas on professionaalne orienteerumiskaart, maa-alal punktid. Orienteerumise eest vastutab Anneli Aas. Matka koos jutuga ajaloost - Maarja Lillemäe. Kogutud pildid karjäärist külarahva erakogudest - Merle Beljäev. Kui saame rahastust, siis läheme edasi projekteerimis- ja teostustöödega avalikkusele mõeldud õppe- ja terviseradadeks.

Et ala avada avalikuks kasutamiseks mõeldud õppe- ning terviseradadena on meil vaja 69 000 eurot (7 200 projekt, 65 000 teostus koos väikerajatistega, - 3 200 kohaliku omavalitsuse toetus).

Algataja

Maarja Lillemäe

Olen põhitöökohaga koduperenaine Mõnuste külas Linnumetsa talus. Elan põhumajas ühe toreda mehe ja nelja vahva lapsega. Meie õuel on Mõnuste Juustukoda, kus valmib käsitöömozzarella. Olen täiesti võlutud Eesti maaelust, sest mulle tundub, et kui ise oled aktiivne ja tegus, siis koos oma kogukonnaga on pea kõik unistused võimalik ellu viia.