Muhu saare Liiva küla EV100 - Roosiaia ja viridaariumi avamine

1. septembril 2019 tähistatakse Muhu saarel Liiva külas EV100 - ajaloolise Muhu Katariina kiriku aias avatakse „Roosiaed Muhu südames“

Roosideks /roesideks/ kutsutakse muhu keeles kõiki lilli, mis on ilusad ja punased. Roosiaed
tähendab ilusate taimedega kohta – tulevikus leidub seal lisaks roosidele kindlasti ka teisi lilli, aga ka dekoratiivseid köögivilju ja maitsetaimi. Ühendades omavahel vana viljapuuaia, vajaduse õpilaste koolilõpetamist tähistavate puude istutamisala järele ja keskaegse kiriku tugeva mõju, on ala kavandatud VIRIDARIUMI (hiliskeskaegse iluaia koos viljapuuaiaga) eeskujudel.
Hooned, neid ümbritsev kirikuaed ja pastoraadi park on riiklikud kultuurimälestised, osa pargist
on looduskaitse all, moodustades aktiivseima kasutusega ja kõrgeima kultuuriväärtusega ala Muhu valla avalikus ruumis. Vastavalt Muhu pastoraadi pargi projektile korrastatakse endine kooliaed istumis- ja jalutamiskohaks, mida saavad kasutada nii igapäevaselt Liival koolis või tööl käivad inimesed kui ka meie külalised.
Kiviaiaga ümbritsetud aeda rajatakse jalutusteede võrgustik ja neli keskaegsetest aiakujunduse praktikatest lähtuvat paekivialusel murupinki, mille laudisest istumisalale kujundatakse kõigi Muhu 52 küla nimed. Elamuste ja varju pakkumiseks rajatakse aeda kõrgpeenrad, varikäik ja võre roniroosidele, mis kujundatakse eelkõige kahe meele, nägemise ja lõhnade tajumise rahuldamiseks.
Nii aia rajamine kui hooldamine saavad teoks kogukonna, omavalitsuse ja kodanikeühenduste
tihedas koostöös

Korraldaja

EV100 igas külas