Must Kast esitleb: "Kaksismaa/Kaksoismaa"

Tegemist on Soome-Eesti ühise suvelavastusega "Kaksismaa/Kaksoismaa", mida lavastab Anni Mikkelsson. Esietendus 21.juunil 2017 Eesti Rahva Muuseumi Viinaköögis.

EST Eng
Teater

Must Kast esitleb:
Suvelavastus KAKSISMAA/KAKSOISMAA Eesti Rahva Muuseumi Viinaköögis

AUTOR ja LAVASTAJA Anni Mikkelsson (Meriteatteri)
KUNSTNIK Kristel Maamägi
VALGUSKUNSTNIK Mari-Riin Villemsoo (TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia)
KOREOGRAAF Suvi Kemppainen
HELIKUJUNDAJA Sten Arvi
GRIMMIKUNSTNIK Margit Lepla
LAVAL Kaija M Kalvet, Laura Niils, Birgit Landberg, Liina Leinberg, Mihkel Kallaste, Karl Edgar Tammi, Hennariikka Laaksola, Jonnakaisa Risto, Heidi Ajanto, Paavo Kääriäinen

Soome-Eesti koostöös valmiv "Kaksismaa/Kaksoismaa" on poliitiline utoopia ja poeetiline-muusikaline suveteater, mis valmib kingitusena mõlema riigi sajanda sünnipäeva puhul.

19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses unistasid mitmed Eesti poliitikud Eesti ja Soome ühinemisest Austria-Ungari keisririigi eeskujul. Kaksismaal oleks olnud ühine riigipea ja sõjavägi, kuid eraldi parlamendid. Ka eesti kunstnikud ja kultuuriinimesed, näiteks poetess Lydia Koidula oma luuletuses “Soome sild”, lootsid riiklikku koostööd Soomega. Idee oli päevakorral veel ka Teise maailmasõja lävel, kuid unistus kadus lõplikult, kui Nõukogude Liit Eesti okupeeris. Meie, Eesti ja Soome noored teatritegijad, loome selle poliitilise utoopia ja unustatud kaksikriigi vähemalt oma lavastuse ajaks.

“Kaksismaa” uurib, kuidas tekivad rahvused ja millistel alustel moodustatakse riike. Mida sõna “riik” üldse meie põlvkonnale tähendab? Mis on rahvusriigi või kogu tänase Euroopa saatus? Mille poolest eestlased ja soomlased erinevad, mis on meil ühist? Kas meil õnnestub lavastuse prooviprotsessi käigus moodustada Läänemere esperanto – eestisoome keel?
Lavastuses kõlab eesti, soome ja inglise keel, aga etendusele tasub tulla ka neil, kes valdavad vaid ühte nimetatud keeltest.

Esietendus 21. juunil 2017 19.00 Eesti Rahva Muuseumi Viinaköögis (Muuseumi tee 2, Tartu).
Etendused 27., 28., 30. juuni, 1., 2. juuli 19.00.


Korraldaja

MTÜ Must Kast

Must Kast on väike, aga professionaalne projektiteater, mis tegutseb alates 27. märtsist 2014 põhikohaga Tartus, Genialistide Klubis. Must Kast koosneb neljast lavastajast, kümnest näitlejast, mitmest administratiivtöötajast, kahest tehnikust ja hulgast vabatahtlikest abilistest. Suuremat osa Kastist ühendab TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia taust.

Must kast kui lavatüüp on midagi sellist, mis on avatud kõigile võimalustele ja kus teatriime võib sündida millest iganes. Sellesse Must Kast kui teater usubki – vormipiiranguteta maagia sündi. Teatrisse, mis ei manifesteeri end sõnades, vaid tegudes, teatrisse, mis kasvab koos oma publikuga, teatrisse, mis kunstilisi allahindlusi tegemata võib kõnetada igaüht.