Muusikaline Balti kett

Balti riigid ühendavad ajaloolise tähtpäeva puhul taaskord jõud. Kava on muusikaline kingitus Eesti, Läti ja Leedu 100. sünnipäevaks.

Balti riigid ühendavad ajaloolise tähtpäeva puhul jõud muusikaliseks kingituseks.
Koos Erkki-Sven Tüüri teosega „Questions…“ (tekst katkend intervjuust kvantfüüsik David Bohmiga) kõlavad kontserdil Läti ja Leedu heliloojate teosed, sh Justė Janulytėlt värskelt valminud uudisteos vabariigi sünnipäevaks. Muusikalise kingituse toovad publikuni Eesti Rahvusmeeskoor, Leedu Kammerorkester ja dirigent Mikk Üleoja.
Eesti Rahvusmeeskoor on üks maailma suurimaid kutselisi meeskoore. Koori asutas 1944. aastal Eesti koorimuusika suurkuju Gustav Ernesaks. Koor salvestab pidevalt Eesti Rahvusringhäälingule, koostööd on tehtud firmadega Deutsche Grammophon, Sony, Finlandia, Alba Records, GB Records, Virgin Classics ja Aurora. 2004. aastal võitis RAM koorimuusika kategoorias Eesti esimese Grammy auhinna (Sibeliuse kantaatide salvestus firmale Virgin Classics, kaastegevad tütarlastekoor Ellerhein, ERSO ja dirigent Paavo Järvi). Viimase viie aastaga on valminud neli CD-plaati, sh Galina Grigorjeva autoriplaat „In paradisum“, mis pälvis 2015. aastal Eesti muusikaauhindade galal parima klassikaalbumi tiitli. Alates 2011. aastast on koori kunstiline juht ja peadirigent Mikk Üleoja. Oma pika ajaloo jooksul on antud üle 6400 kontserdi kõikjal Eestis, endises Nõukogude Liidus, Euroopas, Põhja-Ameerikas, Iisraelis ja Hiinas.
Leedu Kammerorkester (LKO) on asutatud 1960. aastal Saulius Sondeckise poolt, kes oli orkestri kunstiline juht ja dirigent aastatel 1960–2004. Ligi 60 aasta jooksul on orkester andnud kontserte peaaegu kõikjal Euroopas, Põhja- ja Lõuna-Ameerikas, Jaapanis, Egiptuses ja Lõuna-Aafrika Vabariigis. LKO ees on seisnud mitmed tunnustatud dirigendid, sh Mstislav Rostropovitš, Juri Bašmet, Gidon Kremer, Igor Oistrahh, Jevgeni Kissin ja Yehudi Menuhin. Orkester on osalenud enam kui 100 plaadi salvestamisel. Rahvusmeeskooriga tehti viimati koostööd 2010. aastal, toona seisis dirigendipuldis Risto Joost.

Kontserdid toimuvad: N 25. jaanuaril kell 19 Klaipeda kontserdimajas R 26. jaanuaril kell 19 Kaunase filharmoonia saalis L 27. jaanuaril kell 19 Leedu Filharmoonia saalis, Vilniuses

Algataja

Eesti Kontsert

Märksõnad