Näitus "Ajalugu pildis – pilt ajaloos. Rahvuslik ja rahvusülene minevik Eesti kunstis"

Näitus ja raamat „Ajalugu pildis – pilt ajaloos” võtavad Eesti Vabariigi 100. juubelil vaatluse alla kunstnike rolli Eesti ajaloomälu kujundajana.

Näitus ja raamat uurivad, kuidas pildid on läbi aegade aidanud kujundada arusaama siinse ajaloo olulisematest sündmustest ja tegelastest, kohtadest ja sümbolitest. Ajaloolisi sündmusi kujutavate piltide kõrval on näitusel ja raamatus mütoloogia- ja pärandiainelised tööd, sest eestlaste kui noore rahvuse jaoks on rahvaluule ja -kultuur olnud sageli n-ö päris ajaloo aseaine.

Ajaloopilte on Eestis loodud läbi sajandite. Oma vormilt ja sisult on need väga mitmekesised ja esindavad nii ametlikke kui ka isiklikke ja alternatiivseid vaatenurki. Raamat ulatub varauusajast tänapäevani, kuid näitus keskendub kunsti ja eesti rahvusluse suhetele ning esitleb valikut 19. ja 20. sajandil loodud piltidest. Nende seas on kunstiliselt rohkem ja vähem ambitsioonikaid töid, nii ideoloogilise surve all kui kunstniku sisemisest äratundmisest sündinuid.

Sadade Eesti ajalugu kujutavate piltide seast on välja valitud tööd, mis on aidanud luua Eesti „mälupaiku“. Mälupaikade mõiste, mille tegi tuntuks prantsuse ajaloolane Pierre Nora, hõlmab lisaks konkreetsetele kohtadele ka ajaloolisi sündmusi ja isikuid jms, millest on – piltide, tekstide, rituaalide jne abil kujunenud rahvusliku mälu tugipunktid ja sümbolid. Näitusel olulisemate mälupaikade kaupa esitatud pildid markeerivad Eesti identiteedi muutumist ajas ning näitavad rahvusüleste motiivide mõju rahvuslikule ajalootõlgendusele: ettekujutust Eesti ajaloost on mõjutanud suhted baltisaksa ja nõukogude pärandiga, nagu ka rahvusvaheliselt levinud teemad ja vormivõtted.

Oluline on näitust vaadates ja raamatut lugedes meeles pidada, et pildid kõnelevad esmajoones oma loomisajast – ja alles siis neil kujutatud minevikusündmusest või -tegelasest.

Näituse kuraatorid ja raamatu autorid:
Linda Kaljundi (Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituut)
Tiina-Mall Kreem (Eesti Kunstimuuseum)

Foto: Kaljo Põllu (1934–2010). Rukkilill. 1968. Valmiskujundid, akvatinta. Eesti Kunstimuuseum

Näitus toimub 2018. aastal.

Algataja

Eesti Kunstimuuseum

1919. aastal asutatud Eesti Kunstimuuseum on tänaseks kasvanud viit erineva näituseprogrammiga muuseumi ühendavaks institutsiooniks, mille alla kuuluvad Kadriorus asuvad Kumu kunstimuuseum, Kadrioru kunstimuuseum ja Mikkeli muuseum ning vanalinnas asuvad Niguliste muuseum ja Adamson-Ericu muuseum.

 
Kaasalööjad
Kasutaja Jaan Malin pilt
Jaan Malin
Kasutaja Vahur Puik pilt
Vahur Puik