Näitus „Eesti mütoloogiline muinasmaailm Kaljo Põllu loomingus“ Okuni pühamus, Jaapanis

Eesti Kunstimuuseumi korraldab Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamiseks Jaapanis tuntud Eesti kunstniku Kaljo Põllu graafika näituse, mis avab meie esivanemate mütoloogilise muinasmaailma.

EST ENG RUS

Kaljo Põllu (1934 – 2010) on üks kõige silmapaistvamaid Eesti kunstnikke, kes oma suurejoonelise loomingu, kunstimõtte teoreetiliste uuenduste ning mitmeid põlvkondi mõjutanud kunstiõppejõuna ja eesti ning soome-ugri rahvapärandit uurivate  teadusekspeditsioonide juhina on Eesti kunstielu tugevalt mõjutanud. 

Kaljo Põllu on Eesti kunstis ka üks kõige mõjusamas visuaalses keeles meie esivanemate ja laiemalt soome-ugri ning Põhjala rahvaste maailmapildi ja muinasmüütide mõtestaja. Tugeva isikupärase käekirjaga ja metsotinto tehnika sugereerivat mõjusust kasutades on kunstnik neisse teemadesse süvenedes loonud mahukad graafika sarjad „Kodalased“, „Kalivägi“, „Taevas ja maa“, „Eesti maastikud“, „Kirgastumine“.  Jaapanis toimuvatel näitustel esitatakse valikut nende sarjade töödest. Neis töödes, mis on nagu oskuslikult ehitatud väravad muistsetesse aegadesse, jutustab Kaljo Põllu kunsti keeles lugusid esivanemate maailmapildist, legendidest ja müütidest, jumalate ja inimeste asupaigast, maailma loomisest, müütilistest tootemloomadest, looduse vägevusest, inimese ja looduse vahelisest harmoonilisest koosõlast. Oma töödes mängib Kaljo Põllu meisterlikult mütoloogiliste sümbolite ja metsotinto graafikatehnika maalilis-müstiliste alatoonidega nagu muusik oma instrumentidega. Ka Jaapani muistsetes uskumustes leidub sarnasusi Kaljo Põllu loomingu inspiratsiooni aluseks oleva mütoloogia ja loodustunnetusega.

Kaljo Põllu Eesti mütoloogilise muinasmaailma aineline näitus toimub Jaapanis Eesti Kunstimuuseumi, Okuni pühamu, Saku linnavalitsuse ning Saku Linna Kaasaegse Kunsti Muuseumi heas koostöös. Näitust toetab Eesti Kultuuriministeerium ja Eesti Saatkond Jaapanis. Näitusega jätkub Eesti Kunstimuuseumi pikaajaline koostöö Jaapani suunal. 

Kuraatorid: Kersti Koll, Taimi Paves
Kujundaja: Villu Plink
Graafiline disain: Külli Kaats

Kaljo Põllu. Päikesevene. 1974. Eesti Kunstimuuseum

Korraldaja

Eesti Kunstimuuseum

1919. aastal asutatud Eesti Kunstimuuseum on tänaseks kasvanud viit erineva näituseprogrammiga muuseumi ühendavaks institutsiooniks, mille alla kuuluvad Kadriorus asuvad Kumu kunstimuuseum, Kadrioru kunstimuuseum ja Mikkeli muuseum ning vanalinnas asuvad Niguliste muuseum ja Adamson-Ericu muuseum.