Näitus „Ekraani arheoloogia. Eesti näide“ BOZARis

Näituse keskne idee on tuua kokku kunstnikud, kes kasutavad mingit tüüpi tehnoloogilist meediumi.

Kogupereüritus
Ratastooliga ligipääsetav
EST ENG

Näitusel osalevad kunstnikud tegelevad virtuaalse ruumi ning enda kogemuste kontseptualiseerimisega selles ruumis. Näituse kontekstis mõistab kuraator Eha Komissarov virtuaalsust kui metaruumi, mis on tihedalt seotud uuendusliku mõtlemisega. Eesti kunstnik Andres Lõo mõistab „praktiseerivat visionääri“ kui kedagi, kelle eruditsioon ei ole piiratud vaid kunsti valdkonnaga, vaid kes orienteerub ka teaduses ning kellel on ka vajalikud teadmised ja oskused, et oma visioonid ellu viia.

Näituse ajalooline osa keskendub kunstnikele, kes töötasid Nõukogude Eestis ja Moskvas 1960.–1970. aastatel. Näituse keskne teos on Juri Sobolevi installatsioon, mis kombineerides mandalaid ja kosmilisi kujundeid loob täiesti uue totaalse keskkonna. Sobolevi teosega on dialoogis Tõnis Vindi teos rahvakunstist pärit mustrite ainetel.
Näituse teine osa keskendub noortele Eestist pärit kunstnikele, kes on huvitatud sarnastest teemadest, kuid kasutavad kaasaegseid tehnoloogiaid. Näitusel on esindatud Taavi Suisalu, Sigrid Viiri, Paul Kuimeti, Marge Monko, Ivar Veermäe ja Katja Novitskova teosed.

Korraldaja

SA Eesti Kunstimuuseum / Art Museum of Estonia Foundation

1919. aastal asutatud Eesti Kunstimuuseum on tänaseks kasvanud viit erineva näituseprogrammiga muuseumi ühendavaks institutsiooniks, mille alla kuuluvad Kadriorus asuvad Kumu kunstimuuseum, Kadrioru kunstimuuseum ja Mikkeli muuseum ning vanalinnas asuvad Niguliste muuseum ja Adamson-Ericu muuseum. 9. juunil 2016 kinnitati Sihtasutus Eesti Kunstimuuseumi asutamisotsus. Ajaloolist kirikukunsti eksponeeritakse Niguliste muuseumis, 16.–20. sajandi väliskunsti Kadrioru kunstimuuseumis, Johannes Mikkeli kunstikogu Mikkeli muuseumis, eesti 20. sajandi modernistliku kunstniku Adamson-Ericu loomingut tema isikumuuseumis ning eesti kunsti 18. sajandist tänapäevani Kumu kunstimuuseumis. Eesti Kunstimuuseumi kollektsiooni täiendatakse pidevalt nii varasema kui ka kaasaegse kunstiga. The Art Museum of Estonia, founded in 1919, has by today grown into several museums: Kumu Art Museum, Kadriorg Art Museum, Mikkel Museum, Niguliste Museum and Adamson-Eric Museum. Historical ecclesiastical art from the Middle Ages up to the Baroque period is displayed in the Niguliste Museum, foreign art from the 16th to 20th century is displayed in the Kadriorg Art Museum, the art collection of Johannes Mikkel in the Mikkel Museum, the art of Adamson-Eric, a modernist Estonian artist of the 20th century, is displayed in the Adamson-Eric Museum, and Estonian art from the 18th century until today is housed in the Kumu Art Museum. The collection of the Art Museum of Estonia is constantly supplemented by earlier art, as well as by contemporary art.

Märksõnad: