Näitus "Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades" Washingtonis

Eestist pärit kuulsa renessansiajastu kunstniku esimene isikunäitus toob kokku Michel Sittowi säilinud tööd maailma suurematest kunstimuuseumidest.

Kogupereüritus
EST ENG

28.01.-13.05.2018 Washingtonis
8.06.-16.09.2018 Tallinnas
Michel Sittowi (u 1469–1525) nimi võiks olla sama tuttav kui Jan van Eyck, Leonardo da Vinci või Rembrandt, sest teda võib julgelt seada nende suurte portretistide kõrvale. Sittow oli 15. ja 16. sajandi vahetusel Euroopa õukondade nõutumaid meistreid. Tema tehniliselt tipptasemel portreede ausus, inimlikkus ja peaaegu askeetlik lihtsus lummavad vaatajaid tänaseni. Sittowi tööd ei olnud avalikkusele mõeldud esindusteosed, vaid isiklikuks tarbeks loodud portreed ja pühapildid. Selleks et tema kunsti fenomeni mõista, on vaja neid väikseid peenmaalitehnikas teoseid võimalikult lähedalt vaadata.
Sittowi isik oli kunstiajaloolastele pikka aega mõistatuseks. Õukonnadokumentides leiduvad infokillud salapärasest meistrist asusid üle Euroopa laiali, neis kasutati nimesid Michel Sittowist Melchior Alemanini. Maalitehniliselt esindab tema looming Madalmaade kooli, sest ta oli õppinud Brugges, tõenäoliselt oma aja kuulsa meistri Hans Memlingi juures.
Alles 1940. aastal Tallinna Linnaarhiivist avastatud dokumendid aitasid tuvastada Sittowi isiku ja sidusid ta Eestiga. Tänapäeval on teada, et Sittow sündis ja suri Tallinnas, aga töötas oma rahvusvahelise karjääri jooksul nii Hispaania, Madalmaade, Taani kui arvatavasti ka Inglismaa õukondades.
Eesti Kunstimuuseumi ja Washingtoni Rahvusgalerii ühisnäitus toob maalid, mis asuvad üle maailma laiali, esmakordselt ühele näitusele kokku. Esimene Michel Sittowi isikunäitus on sündmus nii Eesti kui kogu maailma kunstiloos.
Michel Sittowi isikunäituse korraldamine oli Eesti Kunstimuuseumi ja mitmete rahvusvaheliste kunstiekspertide salajane unistus. Koostöös Washingtoni Rahvusgaleriiga ja Eesti Vabariigi sünnipäeva puhul saab see unistus ellu viidud. Näitust eksponeeritakse 2018. aasta esimeses pooles Washingtoni Rahvusgaleriis ning suvel Tallinnas Kumu kunstimuuseumis.

Michel Sittow. Diego de Guevara portree (?) U 1515/1518. Washingtoni Rahvusgalerii

Korraldaja

Eesti Kunstimuuseum

1919. aastal asutatud Eesti Kunstimuuseum on tänaseks kasvanud viit erineva näituseprogrammiga muuseumi ühendavaks institutsiooniks, mille alla kuuluvad Kadriorus asuvad Kumu kunstimuuseum, Kadrioru kunstimuuseum ja Mikkeli muuseum ning vanalinnas asuvad Niguliste muuseum ja Adamson-Ericu muuseum.