Näitus „Piiride poeetika. Eesti kunst 1918–2018“ Moskvas | EV100

„Näen tendentsi rääkida poliitilistel teemadel poeetiliselt, kasutades jutustamise ja unistuste jõudu, narratiivi suhestamist poeetiliste kujunditega. Poliitilised ja ajaloolised küsimused taaslavastatakse teatava poeetilise distantsi kaudu.“

Jacques Ranciere, Esteetika kui poliitika: valik esseid. Eesti Kunstiakadeemia Kirjastus 2017, lk 183

Näituse keskpunkti moodustab valik aastatel 1945−1989 Tretjakovi galerii kogudesse jõudnud eesti kunstnike töödest, mis toob tähelepanu keskpunkti suurima nõukogude ajast pärineva eesti kunstnike maali- ja graafikakollektsiooni Venemaal.

„Piir“ on eesti keeles mitmetähenduslik mõiste, mis pole sugugi seotud üksnes riigipiiriga. Sõna „piiride poeetika“ kasutatakse piiriga seotud sotsiaalseid ja kultuurilisi kogemusi käsitlevates uurimustes, mis tegelevad muuhulgas sellega, kuidas piiri kujutatakse. Piirikogemused on eestlasi rikastanud nii oma juurte ja aluspõhja otsingutel kui ka kunstipraktikates. Eesti paiknemine ida ja lääne piiril tõi kunsti ka selliseid teemasid, mis kõnetasid lääne- ja idabloki, kapitalistliku ja sotsialistliku maailma sasipundart.

Näitust läbivad teemad seonduvad koha, paiga ja nende käsitlusviiside muutustega ajas. Nii on näituse materjal jagatud viieks alateemaks: „Klassika“, „Õpetaja ja õpilane: Elmar Kits ja Ülo Sooster“, „Meremaal“, „Siin ja mujal“ ning „Naiskunstnikud“.

Kuraatorid: Eha Komissarov, Tatjana Zelukina

Koordinaatorid: Karin Pastak, Anastasia Khristenko

Ruumikujundus: Anna Škodenko

Graafiline disain: Sandra Kossorotova, Aadam Kaarma

Täname: Riiklik Tretjakovi Galerii, Eesti saatkond Moskvas, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital

Foto: Rein Tammik. Poiss fotoaparaadiga. 1981. Õli. Riiklik Tretjakovi Galerii, Inv. ЖС-2795