Näitus "Üle voogava silmapiiri" Nantes'is

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva rahvusvahelise programmi kuuluv kaasaegse kunsti näitus on sündinud Kumu kunstimuuseumi ja Le Lieu Unique’i kunstikeskuse koostöös.

ENG

Näituse  fookuses on kunagiste ulmenarratiivide lahustumine nüüdisaja tehnikakeskses maailmas.

 

Nantes on Jules Verne’i sünnilinn. Kirjaniku 19. sajandil sõnastatud julged mõtted teaduse ja maadeavastuse vallas on nüüdseks jõuliselt realiseerumas. Tema üheks innovaatiliseks ideeks oli mineraalide kaevandamine merepõhjast. Selle rakendumisest tänapäeva globaalkapitalistlikus maailmas räägib selleks näituseks valminud Kristina Õlleki teos „Uue ajastu Nautilus“.

 

Uute, selle näituse jaoks tellitud teostega esinevad veel Norman Orro, Laura Põld ja Nicholas Riis. Näitusel osalevad ka Katja Novitskova, Guan Xiao, Joey Holder, Simon Wald-Lasowski, Taavi Suisalu, Sol Archer, Anni Puolakka ja Jaakko Pallasvuo ning Vello Vinn.

 

Näitusega kaasneb raamat, mille koostajaks on Kati Ilves ja kujundajaks Ott Metusala.

Tekstid on kirjutanud Patrick Gyger (Le Lieu Unique’i kunstikeskuse direktor), Jaak Tomberg (Tartu Ülikool), Bas Hendrikx (Holland), Nat Muller (Holland/Suurbritannia). Raamat ilmub Itaalia maineka kunstikirjastuse Cura.Books kirjastamisel.

 

Näitus on avatud Nantes’is Le Lieu Unique’i kunstikeskuses 21.10.18–06.01.2019.

Näituse kuraator: Kati Ilves

Foto: Vello Vinn (1939, Eesti). Raketid, 1971. Ofort. Eesti Kunstimuuseum

Korraldaja

Eesti Kunstimuuseum

1919. aastal asutatud Eesti Kunstimuuseum on tänaseks kasvanud viit erineva näituseprogrammiga muuseumi ühendavaks institutsiooniks, mille alla kuuluvad Kadriorus asuvad Kumu kunstimuuseum, Kadrioru kunstimuuseum ja Mikkeli muuseum ning vanalinnas asuvad Niguliste muuseum ja Adamson-Ericu muuseum.