Näitus „Ülikooli peahoone kunstis“

Alates 18. aprillist on Tartu Ülikooli kunstimuuseumis avatud näitus, mis annab omapärase ühele hoonele keskendunud läbilõike baltisaksa ja Eesti kunstist.

EST

Näituse eesmärk on tõsta fookusesse üks Tartu linna ja kogu Eesti hariduselu sümbolhoone – Tartu Ülikooli peahoone. Eksponeeritakse peahoone vaateid nii maalis, graafikas kui ka joonistustel 19. sajandi algusest kuni tänapäevani, andes omapärase läbilõike baltisaksa ja Eesti kunstist.

Töödega on esindatud väärikas valik Tartuga seotud baltisaksa kunstnikke, kes on kujutanud oma Tartu linna vaadetel ülikooli peahoonet (K. A. Senff, A. M. Hagen, A. Ph. Clara, G. Fr. Schlater jt). Tõenäoliselt esimest korda on näitusel väljas ülikooli arhitekti Karl Rathausi kavand, mille ta lõi peahoone kaunistamiseks 1852. aasta juubelil. Eksponeeritud on ka üks peahoone arhitekti J. W. Krause kavand.

Väljapaneku kõige uuem eksponaat on Rauno-Thomas Mossi 2019. aastal just näituse jaoks loodud uusversioon peahoonet kujutavast teosest, mis kuulub sarja „Minu ülikool“.

Näituse intrigeerivaim osa on 20. sajandi keerulist poliitilist ajalugu peegeldavad teosed (autorid A. Pilar, A. Peerna, E. Kits). Väga põnevad on Mart Lepa erakogust pärinevad Elmar Kitse varased Estonia teatri laemaali kavandid, kus esialgses kompositsioonis oli kujutatud ka Tartu Ülikooli peahoonet.

Eksponeeritud on ka peahoone sisevaated selle kõige esinduslikumast ruumist – aulast. Väljas on teadaolevalt kõige varasemad aula vaated 1852.–1853. aastast.

Näituse kuraatorid on Kristiina Tiideberg ja Ingrid Sahk. Kujundaja on Peeter Laurits, kes oli 2017/2018. õppeaastal Tartu Ülikooli vabade kunstide professor.

Näitusega kaasneb publikuprogramm, millest esimesena toimub 24. aprillil kell 17.15 kuraatorituur. Ülejäänud programm avaldatakse jooksvalt muuseumi kodulehel kunstimuuseum.ut.ee.

Korraldaja

Tartu Ülikool

Tartu Ülikoolil täitub tänavu sada aastat tegutsemist eestikeelse ülikoolina. Eesti Vabariigi alguspäevil loodud emakeelne Tartu Ülikool pani aluse eestikeelsele kõrgharidusele ja lõi rahvusliku haritlaskonna. Rohkem teavet rahvusülikooli juubeli kohta on veebilehel 100.ut.ee.

Märksõnad: