Näitus "Uude Maailma! Eesti arhitektid Torontos"

Näitus annab esmakordselt suurejoonelise ülevaate Teise maailmasõja järel Kanadas tegutsenud Eesti arhitektide loomingust, et tutvustada andekaid eestlasi, kes tegutsesid kodumaalt eemal.

Kogupereüritus
Ratastooliga ligipääsetav
EST

Mitmeaastasele uurimustööle põhinev näitus on valminud koostöös Väliseesti Muuseumiga ning keskendub eelkõige Eestis sündinud arhitektidele, kelle karjääri või õpingud Euroopas katkestas sõda, ning neile, kes omandasid arhitektikutse Kanada ülikoolides sõjajärgsetel aastakümnetel. See oli aeg, mil Uude Maailma voolas kokku erinevaid rahvaid ning palavikulise tempoga kasvanud Torontost sai tänaseks tuntud multikultuurne metropol. Teiste seas mängisid linna arhitektuuripildis olulist rolli just eestlastest arhitektid, kelle trumbiks oli Euroopa haridus ning sõjajärgne praktika Soomes ja Rootsis. Neil aastatel kujunes Torontost kõige olulisem eestlaste keskus väljaspool kodumaad. Arhitektuurimuuseumi eesmärk oli kaardistada seni väheuuritud materjali ning anda esimene põhjalik ülevaade sealsete arhitektide tööst, näitust täiendavad spetsiaalselt selle tarbeks tellitud fotod eestlaste hoonetest tänases Torontos.

Omaette peatüki eestlaste loodud arhitektuurist Torontos moodustavad oma kogukonnale ehitatud hooned, teiste seas EELK Peetri kirik, Tartu College, Eesti Maja ning kooperatiivelamud ja eakate hooldekodud. Need väärikad hooned annavad tunnistust paguluses elavate eestlaste entusiasmist ning elujõulisusest, rääkimata kogukonnavaimust. Olulisel kohal on sealjuures majade saamislugu, näidates tihti eestlaste praktilist meelt kogukonna majandusliku toimimise tagamiseks.

Näitus oli vaatamiseks Torontos Väliseesti Muuseumis septembrist 2017 veebruarini 2018; Eesti Arhitektuurimuuseumis näeb näituse tunduvalt laiendatud versiooni. Koos näitusega ilmub mahukas kataloog. 

Näitus „Uude Maailma! Eesti arhitektid Torontos“
Kuraator: Jarmo Kauge (Eesti Arhitektuurimuuseum)
Näituse kujundus: Lembit-Kaur Stöör
Graafiline kujundus: Laura Pappa
Fotograaf: Kaido Haagen

Toetajad: Integratsiooni Sihtasutus, Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Rahvusarhiiv

Korraldaja

Eesti Arhitektuurimuuseum

Eesti Arhitektuurimuuseum asutati 1991. aasta 1. jaanuaril, poliitiliselt äreval ajal, mil läks veel enam kui pool aastat Eesti riigi taasiseseisvumiseni. Alates 1996. aastast tegutsetakse oma majas – üle saja aasta vanuses Rotermanni soolalaos, mis on Tallinna üks silmapaistvamaid tööstusarhitektuuri näiteid. Muuseumi eesmärgiks on tegutseda laial rindel ja pakkuda huviäratavat nii erialaspetsialistile, turistile kui koolilapsele. Muuseum suhtleb aktiivselt rahvusvahelises plaanis. Nagu enamik arhitektuurimuuseume maailmas keskendub ka Eesti Arhitektuurimuuseum 20. sajandi arhitektuuri kogumisele, uurimisele ja eksponeerimisele. Muuseumil on hea jooniste ja projektide arhiiv nii 1920.–1930. aastatest kui ka nõukogude perioodist, samuti fotokogu ning pidevalt täienev maketikogu.