Näitus „Vene vanausulised Eestis" EV Peakonsulaadis Peterburis

Kolmes keeles tekstide ja Arne Maasiku ning arhiivifotodega näitus vene vanausulistest Eestis, nende ajaloost, religioonist, ikoonikunstist. Näitust eksponeeritakse Venemaa ja Valgevene eri paigus.

Kogupereüritus
EST ENG RUS

Esimesed vanausulised jõudsid Eestisse 17. sajandi lõpul. Need olid peamiselt venelased, kes põgenesid Venemaalt tagakiusu ja repressioonide eest, mis järgnesid 17. sajandi keskpaiku toimunud Vene Õigeusu Kiriku patriarhi Nikoni reformidele. Muudatusi kirikuelus ei võtnud paljud õigeusklikud omaks. Reformidele vastuhakanuid hakati kutsuma raskolnikuteks ja hiljem vanausulisteks. Väike osa neist jõudis 17.–19. sajandil mitme lainena Eestisse, peamiselt Peipsi järve läänekaldale, aga ka Tartusse, Paldiskisse, Tallinna ja mujale. Eestisse jõudnud vanausuliste ja nende tänini püsiva omapärase ning rikka kultuuri ja usuelu tutvustamine sõna ja pildi kaudu on käeoleva näituse autorite peamine eesmärk.
Näitust eksponeeriti esimest korda Eesti Vabaõhumuuseumis ja on seejärel rännanud Venemaa eri paigus ning liigub edasi Valgevenesse EV välisesinduste ja koostööpartnerite toel. Tekstide autor ja näituse kuraator on Jaanus Plaat, fotod on teinud Arne Maasik, kujundaja on Martin Siplane, keeletoimetaja Hille Saluäär ning tekstide tõlkijad Oksana Palikova, Irina Külmoja, Tiina Randus, Laura Erik, Richard David Adang.
Näitust on toetanud Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium, EV 100 välisprogramm, Eesti Välisministeerium ja EV Suursaatkonnad Moskvas ja Minskis, SA Juuru ja Hageri Kihelkonna Muuseumid, MTÜ Variato. Näitus on osa aastatepikkusest teadus- ja fotoprojektist, mille üheks peatulemuseks on raamat „Vene vanausulised ja nende pühakojad Eestis. Русские старообрядцы Эстонии и их храмы. Russian Old Believers and their Sacral Buildings in Estonia.“ (Tallinn 2016) ja mitmed näitused.

Korraldaja

MTÜ Variato