"NO40 Pööriöö uni" etendused suurejoonelises Berliini kontserdimajas (Konzerthaus Berlin) Saksamaal

EV100 egiidi all toimuvad kolm "NO40 Pööriöö uni" etendust Berliini kontserdimajas (6.-8. oktoobril), mis avavad Euroopa komisjoni Eesti eesistumise kultuuriprogrammi.

ENG

Enne kui kunstiteose hindamisel muutus määravaks see, kas ta on huvitav või milline on tema ühiskondlik mõju, oli üheks peamiseks kriteeriumiks ülevus. See miski, mis puudutab üheaegselt nii tundeid kui intelligentsi ning tõstab inimese argipäevasest hägust abstraktsiooni kirkusesse. Emotsioone peenrahaks pihustaval ajastul on püüdlus ülevuse poole taas tõusulainel. Ja miski pole ülevam kui muusika, mis, nagu ütles Platon ise, on kõiksuse hing, mõistuse tiivad, kujutlusvõime lend ning elu hurm.

"Ein Sommernachtstraum" on "19. sajandi Mozartiks" kutsutud Felix Mendelssohni külluslik tippteos. "Midsummer Night's Dream" on Shakespeare'i näidend armastuse ja kire peadpööritavast heitlikkusest. Kuid Semperi ja Ojasoo lavastus läheb muusika ülevuse toel süžeest julgelt edasi. Tänapäeva tehnilised vahendid võimaldavad peegeldada inimese sisemaailma enneolematu suurejoonelisusega. Pisar silmanurgas võib mõjuda suuremana, kui emotsioon, millest ta tekkis. Kujutis on reaalsem kui reaalsus ise. Antiikmüüdi Nartsissus vaatas veepeeglisse, tänapäeva Nartsissus seisab silmitsi objektiivi ja ekraaniga.

Georg Meri ja Anu Lambi tõlked
Stsenaarium, lavastus, kujundus Ene-Liis Semper, Tiit Ojasoo
Dirigent-muusikajuht Olari Elts
Valguskunstnik Pietu Pietiäinen
Animatsioon Heta Jäälinoja, Aggie Pak-Yee Lee
Live mix Maarja Pärsim
Animatsiooni mix Alyona Movko
Operaatorid Jekaterina Abramova, Sanna Maria Rink
Dramaturg Laur Kaunissaare
Animaatorid Heta Jäälinoja, Aggie Pak-Yee Lee

Laval Marika Vaarik, Rea Lest, Helena Pruuli, Jörgen Liik, Jarmo Reha, Simeoni Sundja või Ragnar Uustal (kõik Teater NO99), Berliini kontserdimaja orkester, tütarlastekoor Ellerhein
Solistid Arete Teemets, Kadri-Liis Kukk

Korraldaja

Teater NO99