Nowy Teatri lavastus viipekeeltes: One Gesture / Üks Viibe

Etendused Tallinnas Kanuti Gildi SAALis on Poola Vabariigi Kultuuri- ja rahvuspärandi ministeeriumi vahenditest mitmeaastase programmi TAASISESEISEV POOLA 2017-2021 raames ning pühendatud EV100-le.

Kogupereüritus
EST ENG

“Üks viibe” on viipekeelele keskenduv lavastus. See on lavastus maailmaga suhtlemisest – suhtlemisest kuuljate maailma ja selle teise, kurtide, maailmaga. „Lavastus üritab leida vastuseid küsimusele, kuidas ühiskonnana liikmetena suhtume teineteisesse ning “teistsugusesse”.

NOWY TEATR on koht, kus avardatakse kunsti lahinguvälja. Selle on loonud Krzysztof Warlikowski ja grupp tema regulaarseid koostööpartnereid. Nowy Teatr tahab rakendada tööle dialoogiruumi publikuga, mitte piirata end üksnes teatrialaste püüdlustega. See on ruum, mis esindab uut kunstisituatsiooni, vaba tegevusväli kutsutud kunstnikele ja kuraatoritele; miski, mis areneb edasi ideedega inimeste toel. Me kuulume poola kultuuri rahvusvahelisel areenil kõige aktiivsemalt esindavate institutsioonide hulka.

Etendused on tasuta, toimuvad 28.11 kell 19:30 ning 29.11 kell 14:00 ja 19:30. Palume eelnevalt registreerida siin: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdwKa9y30r2WkkLtfx3X9w6LFtLXhz7rIdPrA20y_SpP-9d8w/viewform

Rohkem infot: http://www.saal.ee

“Üks viibe” on viipekeelele keskenduv lavastus. See on lavastus maailmaga suhtlemisest – suhtlemisest kuuljate maailma ja selle teise, kurtide, maailmaga.
Kuidas toimib kommunikatsioon? Kuidas tekivad, kantakse edasi ning töödeldakse teadmisi, emotsioone ja kultuuri, üldisemalt. Kui keel on ainus reaalsus, millele meil on ligipääs (“Minu keele piirid on ühtlasi ka minu maailma piirid", ütles kunagi Ludwig Wittgenstein), siis mida võiksime õppida kurtide keelelt. Millised kogemused suhtlemisel on universaalsed ja millised ainuomased vaid viipekeelele? Kuidas on kujunenud nii, et ühelgi minu sõbral ei ole ühtegi kurti sõpra?

Näitena võib tuua mõned truismid ameerika kontseptualisti Jenny Holzer “Truismide kogumikust”. Need üldtuntud tõed tunduvad lihtsamast lihtsamad sinnamaani, kui asetada need viipekeele konteksti:
Kuula, mida su keha räägib.
Inimesed, kes ei kasuta töö tegemiseks käsi, on parasiidid.
Sõnad kipuvad olema ebapiisavad.
Kirjeldus on tähtsam kui metafoor.
Abstraktsioon on üks dekadentsi liike.
Oled vastutav ümbritsevale tähenduse loomise eest.

„Lavastus üritab leida vastuseid küsimusele, kuidas ühiskonnana liikmetena suhtume teineteisesse ning “teistsugusesse”. Jääb mulje, et tegemist on olulise küsimusega, eriti kaasaja kontekstis, kuna lavastuses käsitletakse keelt, kommunikatsiooni, tõrjutust ja integratsiooni ilma kindla geograafilise, rassilise või religioosse kontekstita.“, 38.Zürichi teatrifestivali „Theater Spektakel“ žürii lühikokkuvõte.

Wojtek Ziemilski on teatrilavastaja, visuaalkunstnik. Tema tööd ulatuvad erinevatesse valdkondadesse, toetudes etenduskunstide mitmekesisusele. Tema teosed Mała narracja, Prolog, W samo południe, Kosmologia rozdrażewska ja Pygmalion uurivad dokumentaalteatri võimalusi. Sageli töötab ta mitteprofessionaalsete näitlejatega. XS Art Centre asutaja, Varssavi Galeria BWAga seotud Golgota Picnic Polska kaasasutaja. Ta annab loenguid eksperimentaalteatri uute suundade teemal Riiklikus teatrikunsti akadeemias Varssavis ja Varssavi ülikoolis.

Wojtek Pustoła on visuaalkunstnik, kelle huviorbiidis on film, skulptuur, performance ja stsenograafia. Lõpetanud Varssavi Ülikooli skulptuuri osakonna ja Poznani multimeedia osakonna. Valik näituseid: “Coming Soon” Temporary Gallery Cologne; Vordemberge-Gildewart Fund auhind Krakowi Kaasaegse Kunsti Muuseumis; Wro Biennaal. Wojtek on kaasaegse tantsuplatvormi “Centre in movement” liige. Viimastel aastatel teinud videoinstallatsioone ja märkimisväärselt minimalistlikku ning funktsionaalset stsenograafiat koostöös teatrilavastaja Wojtek Ziemilskiga. Elab ja töötab Varssavis ning Carraras.
Auhinnad:

Docs in Progress Award 2017, White Cube, Visions du Reel Festival, Nyon, SUI

Best European Project, White Cube, Bio to B, Bolonia, ITA

NOWY TEATR on koht, kus avardatakse kunsti lahinguvälja. Selle on loonud Krzysztof Warlikowski ja grupp tema regulaarseid koostööpartnereid. Nowy Teatr tahab rakendada tööle dialoogiruumi publikuga, mitte piirata end üksnes teatrialaste püüdlustega. See on ruum, mis esindab uut kunstisituatsiooni, vaba tegevusväli kutsutud kunstnikele ja kuraatoritele; miski, mis areneb edasi ideedega inimeste toel. Me kuulume poola kultuuri rahvusvahelisel areenil kõige aktiivsemalt esindavate institutsioonide hulka.

Lavastaja: Wojtek Ziemilski
Lavakujundus, kaaslavastaja: Wojciech Pustoła
Valguskunstnik: Artur Sienicki
Muusika: Aleksander Żurowski
Kostüümikunstnik: Krystian Jarnuszkiewicz
Esitajad: Marta Abramczyk, Jolanta Sadłowska, Paweł Sosiński, Adam Stoyanov
Konsultatsioon: Katarzyna Głozak
Etenduse juht: Marta Śmierzchalska
Lavastaja abi: Joanna Niemirska
Tõlge: Katarzyna Głozak, Agnieszka Misiewicz, Anna Borycka, Małgorzata Wasilewska
Peaprodutsent: Maria Wilska
Produtsendi assistent: Marta Kielar
Foto: Kobas Laksa
Tehniline koordinaator: Bartek Braun
Valgus: Patryk Adamski
Video: Marek Kurpios
Heli: Wojciech Starowicz
Produtsent: Nowy Teatr
Esietendus: 24. september 2016
Toetaja: Rahastatud Poola Vabariigi Kultuuri- ja rahvuspärandi ministeeriumi vahenditest mitmeaastase programmi TAASISESEISEV POOLA 2017-2021 raames ning Adam Mickiewiczi Instituudi toetuste programmi KULTUURISILLAD raames.

Kestus: 70'
Etendused on tasuta.

www.nowyteatr.org/
iam.pl/pl
culture.pl/en

Korraldaja

Kanuti Gildi SAAL

Kanuti Gildi SAAL was the first independent production house and performing arts centre in Estonia opened in 2002. It has been devoted to independent artists and companies in all performing arts fields ever since the beginning. Prepared to take risks, Kanuti Gildi SAAL would like to put the artistic process at the centre of its work bringing the spectators into contact with current developments in the performing arts. The aim is to create situations where everything can happen. Between artists and also between artists and audience. Acting both locally and internationally. SAAL's artistic director is Priit Raud.