Oomen

Eesti vabariigi 100. juubeli puhul etenduvas lavastuses “Oomen” käivitub Eesti ajaloos märgilise tähtsusega Narva Kreenholmi manufaktuuris ja selle ümbruses jõuline töölismaailm. 

EST RUS

Ruumipoeetiline rännak “Oomen” põhineb avangardpoeet Aleksei Gastevi teosel "Töölislöögi poeesia". Gastev sai sotsialistlikul Venemaal tuntuks kui teoreetik ja praktik, kelle huvi ja siht oli parandada tööliste efektiivsust vabrikutes. Tema tekstid on kui poeetilised plahvatused, Kreenholmi müüride vahel võtavad need installatiivse vormi. Lavastus “Oomen” käsitleb Kreenholmi vabrikut kujundina sellest, kuidas töö tähendus on radikaalselt muutumas.

*Tööjõud, tööviljakus, tööaeg, töökoht. Töö on praeguse maailma keskne mõiste, on seda täna ja on olnud aastasadu. Kuhu on viinud miljardid klahvivajutused, kuhu ketrajate masinkiired näpuliigutused? Kuhu on viinud kolbid ja kompressorid, pooljuhid ja protsessorid? Edasi, aina edasi. Aga edasi kuhu? Ja kuhu jääb inimene?

Massid, majandus, marginaalid. Kreenholmi tehastes on töötanud tuhanded ja tuhanded. Minevik on proletaarne, olevik on postindustriaalne, tulevik on paljulubav nagu Milton Friedmani naeratus. Kuid on veel üks vaade. Kreenholmis ei vurise enam ammu ketrusmasinad, ei voola kangakilomeetrid. Progress on töö viinud lihtsalt edasi, tuhandete kilomeetrite taha, aga miski on siia ometi alles jäänud. Endena, oomenina kõrguvad Kreenholmi tühjad tehasehooned. Nad kõrguvad elava metafoorina kahe maailma piiril ja see piir pole vaid riikide vahel. Vaadake! Kui palju tähenduskihte! On Kreenholm oomen hea uue ilma saabumisest ja töö lõpust? Või vastupidi – ehk on Kreenholm oomen töö igavikkusest, isegi kui masinad ja kõikvõimsad algoritmid on selle inimeselt üle võtnud ja töö tähenduski on muutunud? Võib-olla oleme me alles progressi alguses? Kuhu viib inimeste ja masinate tahe ja mis on see sõnastamatu, mis jääb alles ka peale kurblikku viimast vilet?

Piletid müügil Piletilevis ja tund enne algust kohapeal:
tavapilet – 22 EUR;
sooduspilet – 19 EUR;
autopakett – 19 EUR/in, st nelja või enama koos ostetud pileti puhul ühe pileti hind 19 EUR;
toetaja pilet – 35 EUR

Tekst: Aleksei Gastev
Lavastaja: Jarmo Reha
Kunstnik: Liina Tepand
Dramaturgid: Laur Kaunissaare, Aare Pilv
Helikunstnik: Argo Vals
Valguskunstnik: Karolin Tamm
Dirigent: Janne Fridolin, Svetlana Gorjušina
Etendavad: Riina Maidre, Bert Raudsep, Pääru Oja, Vox Populi koor, Jaanika Arum, Narva poistekoor
Produtsent: Jarmo Reha
Kaasprodutsent: Kanuti Gildi SAAL
Projektijuht: Birgit Krullo
Toetajad: Narva Gate, Eesti Kultuurkapital, Viru Keemia Grupp, Waldchnep OÜ. “Oomen” valmib Eesti Vabariigi 100ndaks sünnipäevaks. Lavastuse teavitustegevust toetab Kodanikuühiskonna Sihtkapital.
Täname: Tartu Uus Teater, Narva Muuseum, Elisa Eesti, Ida-Viru Ettevõtluskeskus
Kestus: 120'
Esietendus: 5. oktoober kell 14:30 
Lavastuse “Oomen” rännak algab Narvas Kreenholmi Manufaktuuri väravast, Joala 23.
Palume riietuda ilmale vastavalt.
Etendused on eesti keeles sünkroontõlkega vene keelde. 

Lavastuse rännak algab Kreenholmi vana värava juurest, Joala 23 vastas. Palume riietuda ilmastikule vastavalt. 

Toetajad: Narva Gate, Eesti Kultuurkapital, Viru Keemia Grupp, Waldchnep, Kuusakoski Recycling

Täname: Narva Muuseum, Näkiallika Tööriistamuuseum, Ida-Viru Ettevõtluskeskus, Ida-Virumaa Kutsehariduskeskus, Rahvusooper Estonia, Tallinna Linnateater

Korraldaja

Kanuti Gildi SAAL

Märksõnad: