Paavo Järvi viib EV100 pidustused Euroopa kuulsamatesse kontserdimajadesseAvaldatud: 12.01.2018

Eesti juubelipidustuste välisprogrammi üks lipulaev, dirigent Paavo Järvi juhitud Eesti Festivaliorkester (EFO), läheb jaanuaris välisturneele Euroopa suurimatesse kontserdimajadesse. EV100 auks jõuab Eesti Festivaliorkestri esituses Tallinnas ja Brüsselis esiettekandele ka helilooja Erkki-Sven Tüüri uus sümfoonia.

Foto: Kaupo Kikkas

Paavo Järvi peab Eesti Festivaliorkestrit üheks oma kõige olulisemaks muusikaliseks väljundiks.

“Ma näen, et Eesti Festivaliorkester on justkui meie muusikaekspordi start-up,” lausus Eesti Festivaliorkestri juht ja dirigent Paavo Järvi, kes on orkestri muusikud üle maailma ise välja valinud. “Eesti Festivaliorkestri lipu all mängivad maailma tipud koos andekate Eesti interpreetidega, et luua koos midagi uut meie muusikamaastikul. Meil on au tutvustada Eesti kultuuri, maad ja rahvast suurimates kontserdimajades.”

“Tänu Pärnu Muusikafestivalile oleme suviti saanud osa ühe uue kõrgetasemelise orkestri sünniloost. Selle hooaja jooksul on meil rõõm jagada neid elamusi ka mujal maailmas. Augustis toimunud Põhjamaade turnee võeti publiku poolt väga soojalt vastu ning nüüd, Eesti Vabariigi suure sünnipäeva eelõhtul, avaneb võimalus seda teekonda Euroopas jätkata. Loodan, et selle hooaja väliskontserdid annavad orkestrile veelgi enam tuult tiibadesse ja ka järgmistel aastatel avaneb järjest enam võimalusi uuteks põnevateks kohtumisteks,” sõnas Eesti Vabariik 100 rahvusvahelise programmi juht Jorma Sarv.

Turnee algab 16. jaanuaril, kui Eesti Festivaliorkester on esmakordselt pealinna publiku ees ja Estonia kontserdisaalis tuleb esiettekandele Eesti 100. sünnipäevale pühendatud Erkki-Sven Tüüri 9. sümfoonia “Mythos”. Lisaks on kavas Šostakovitši 6. sümfoonia ja Johannes Brahmsi viiulikontsert, solistiks viiuldaja Viktoria Mullova. Tallinna kontserdi salvestab Klassikaraadio Euroopa Ringhäälingute Liidu (EBU) jaoks ja seda levitatakse raadiojaamades üle Euroopa. 

Vahetult enne turneed saabub müügile orkestri esimene CD firmalt Alpha Classics, millel on peateoseks Šostakovitši 6. sümfoonia, mis kõlab ka kõikidel käesoleva turnee kontsertidel.

Eesti Festivaliorkestri ja Paavo Järvi turnee jätkub 18. jaanuaril Brüsselis, mainekas Henry le Bœufi kontserdisaalis Brüsseli kaunite kunstide keskuses BOZAR, kus toimub Tüüri uudisteose rahvusvaheline esiettekanne. EFO Euroopa turnee kavas on aukohal ka Arvo Pärdi looming. 

EV100 välisprogrammi raames annab Eesti Festivaliorkester Paavo Järvi juhatamisel jaanuari lõpus kontserdid kokku kuues Euroopa kontserdisaalis. Lisaks Brüsselile ootavad ees esinemised Zürichis, Kölnis, Berliinis, Viinis ja Luksemburgis. Suvel on orkestrit taas võimalik näha esinemas Pärnu Muusikafestivalil.  

Pärnu Festivaliorkestrist välja kasvanud Eesti Festivaliorkester alustas Paavo Järvi dirigeerimisel Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ja EV100 rahvusvahelise programmi raames 2017. aasta suvel esimese rahvusvahelise ringreisiga Põhjamaadesse. Ees on ootamas Aasia turnee, mis on kavandatud aastasse 2019 ning põnevaid kutseid on teisigi. 

Eesti Festivaliorkester koosneb parimatest Eesti orkestrantidest, välisriikides karjääri tegevatest Eesti muusikutest ning Euroopa tipporkestrite liikmetest. Orkestri juht ja dirigent on Paavo Järvi. Kontsertmeistri ülesandeid täidab Florian Donderer, kes on ühtlasi ka Deutsche Kammerphilharmonie Bremen’i kontsertmeister. Eesti Festivaliorkestri eriline kõla ja mängukvaliteet on äramärkimist ja tunnustamist leidnud mitmete juhtivate muusikakriitikute poolt maailmas.

http://www.paavojarvi.com/
www.efo.ee
www.ev100.ee 
 

Kõik uudised