Peterburis tähistatakse 100 aasta möödumist eestlaste meeleavaldusest Avaldatud: 23.03.2017

Laupäeval, 8. aprillil tähistatakse Peterburis Jaani kirikus 100 aasta möödumist eestlaste meeleavaldusest autonoomia toetuseks. EELK peapiiskop Urmas Viilma juhatusel peetakse tänujumalateenistus ning kontserdi annab Eesti Rahvusmeeskoor (RAM). 

Foto: Eesti Sisearhitektide Liit

„Suur eestlaste meeleavaldus 100 aasta taguses Petrogradis oli oluliseks sammuks Eesti omariikluse teel, sest nii "aidati" Venemaa Ajutisel Valitsusel kiiresti jõuda otsuseni, mis lisaks eestlaste asuala ühendamisele rahvuskubermanguks tõi kaasa ka ulatusliku autonoomia andmise Eestile ja Maapäeva kokkukutsumise,“ ütles EV100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu. “ Kui me hakkasime mõtlema, mis võiks olla esimeseks tähiseks EV100 ajateljel, siis oli selge, et just seal see algus on.“ 

EELK peapiiskop Urmas Viilma märkis, et Peterburi Jaani kirik omab sümbolväärtust Eesti iseseisvuspüüdluse kontekstis, loob Eesti kultuurile väljundi Venemaa kultuurimetropolis ning tingimused eestikeelse luterliku diasporaa kiriklikuks teenimiseks Peterburis. „Soovin, et Peterburi Jaani kirik oleks jätkuvalt paigaks, kus sealsed eestlased kui ka kõik teised kohtuvad hea eesti kultuuri ning protestantlik-kristliku väärtusmaailmaga!” lisas Viilma. 

Eestlaste meeleavalduse 100. aastapäeva tähistatakse Peterburis Jaani kirikus koos kohalike eestlastega. Kirikus avatakse mälestustahvel 100 aasta taguse meeleavalduse meenutamiseks, samuti Peterburi Jaani Kiriku Fondi koostatud näitus toonaste sündmuste ja Jaani kiriku seotusest. Pärast Urmas Viilma juhatatud jumalateenistust peab kõne Eesti peaminister Jüri Ratas ning oma tervitussõnad ütleb Eesti peakonsul Peterburis Jaanus Kirikmäe. Eesti Rahvusmeeskoori (dirigent Mikk Üleoja) kontsert „Püha paik“ keskendub Peterburiga seotud Eesti heliloojate (nt Cyrillus Kreek, Mart Saar, Artur Kapp, Rudolf Tobias) loomingule. 
 

8. aprillil 2017 möödub 100 aastat 40 000 eestlase osalusel toimunud meeleavaldusest Petrogradis, millega nõuti Eestile omavalitsusliku autonoomia andmist. Eestlased alustasid meeleavaldusega Jaani kiriku juurest ja võtsid suuna Tauria palee juurde, kus asus Ajutine Valitsus. Neli päeva pärast meeleavaldust, s.o 12.04.1917 kinnitas Ajutine Valitsus Eestile autonoomia andmise seaduse. Liivimaa kubermangu põhjaosa liideti Eestimaa kubermanguga ja tekkis Eesti rahvuskubermang. EV100 avasündmus toimub 16. aprillil suure matkana endisel kubermangupiiril, mis kulgeb Peipsi rannalt Läänemere kaldale. 
 
Lisainfo:
Merje Klopets
Kommunikatsiooniekspert
EV100 korraldustoimkond
merje.klopets@ev100.ee
Tel 5212 892 

Kõik uudised