Põhja Konna trepi avamine esimese Viimsi trepijooksuga

Viimsisse Lubja klindiastangule rajatud Eesti kõrgeima kõrguste vahega trepp avab lõpuks ometi astangul asuvad Lubja ja Pärnamäe külad keskusele.

EST

Kui meie külavanem Raimo Tann 1970ndatel vabadusest unistas – täpsemalt otseteest Lubja mäelt alla – oli klindiastang okastraadiga eraldatud, sest võõrvõimud hoidsid alal kütusemahuteid.

Kihk idee teoks teha jäi alles aastakümneteks. Kui Nõukogude Liit lagunes ja võõrväed lahkusid, pani külavanem 1995. aastal esimest korda mõtted paberile. See on ehe näide sitkusest ja püüdlusest vabaduse poole. Nüüd, peaaegu 40 aastat hiljem ehitatakse Lubja mäele Eesti mõistes unikaalne, rohkem kui 200 astmega astmega trepp, tänu millele saavad Pärnamäe ja Lubja küla elanikud otse üle mäe keskusesse kooli, trenni ja kinno. Jalavaev väheneb märgatavalt, osadele elanikele lausa kahelt kilomeetrilt poole kilomeetrini. Ka see on vabadus!

Nii nagu vabaks laulmisel panid eestlased seljad kokku, on ka see projekt paljude osapoolte ühistöö. Projekteerimiseks sai Lubja Külaselts toetust Siseministeeriumist ja valmis ehitab trepi Viimsi vald.

Nime sai trepp Andrus Kiviräha romaani "Mees, kes teadis ussisõnu" tegelase Põhja Konna järgi, kes on igavene ja hävimatu. Just nagu Eesti Vabariik.

Varasemalt on külavanem püstitanud Taunu Kangro loodud Põhja Konna skulptuuri ja rajanud Põhja Konna muinasjutuallee.

Korraldaja

Lubja Külaselts