Poolsada hiidrahnu Harjumaal

Kingime EV100 puhul kõigi Harjumaa hiidrahnude kaardistuse. Kivide asukoha koordinaatide abil loome QR-koodid, et matkates rahnud nutiseadmete kaardirakendustega lihtsamalt leida.

Kuigi võiks öelda, et kivi on kivi, on kivid siiski erinevad nii suuruse, kuju kui ka värvi poolest. Harjumaal on 52 kivimürakat, mille ümbermõõt on suurem kui 25 m. Rohkem on neid Harjumaa idaosas, aga jagub ka Pakri poolsaarele ja Kose valda. Mõni kivi on varjatult metsasügavuses, teine jälle Tallinnas elamute piirkonnas. Tuntumate kivide juures on paljud käinud, aga on ka neid, milleni kohalik külaelanikki juhatada ei oska. Kaitsealused hiidrahnud on registri ja kaartide abil leitavad, kuid kasutades kaarte nutiseadmes, võib leiduda asukohalisi ebatäpsusi. Oma kodukandi kivide avastamine on põnev ja soovime seda teistegagi jagada. Sellest kantuna soovime kaardistada EV100 puhul kõik Harjumaa hiidrahnud ja luua kivide asukoha koordinaatide abil QR-koodid, et neid oleks matkates lihtne leida. Koodid koondame voldikutesse, kust neid on lihtne üles pildistada. Kõikidest hiidrahnudest olen teinud 30x40 cm fotod ja neist on saanud rändnäitus. Tänan Eurofotot, kes toetas fotode eksponeerimiseks vajalike paspartuudega, ning OÜ Jajaa'd siltide eest.
Näitused Harjumaa hiidrahnudest:
- esimene rändnäitus toimus koostöös Vandjala külavanemaga külaplatsil katusealuse avamisel, mis on ka EV100 kingitus – 8.07.2017; - 23.10–7.11.2017 Padise vallamajas; - 14.11–22.12.2017 Loo keskkoolis; - veebruar 2018 – Harju maakonnaraamatukogus; 

- 7.04.2018 Matkamessil said külastajad kogumikuga tutvuda ja ka endale võtta. Küsiti ka üle Eesti asuvate hiidrahnude kohta. Esialgu ei olnud neid kavas, aga nüüd on jäänud veel vaid 20 hiidkivi leidmata ja koodidega määramata.
Nüüd, kus olen kõik hiidrahnud kaardistanud, on tekkinud ka huvilisi, nii üksikuid inimesi kui ka gruppe, kas tahavad minuga kivimürakaid avastada.
Kogumiku trükkimine sai KÜSKilt teavitustegevuse toetuse.

Kogumikus olevatele fotodele on lisatud liitreaalsusena videod käikudest hiidrahnude juurde. HP Reveal äpp, discover auras – hiid.

I etapi tegevustega alustasin veebruaris 2017. Harjumaa, sh Tallinna kõikide hiidrändrahnude otsimise ja leidmisega olen lõpusirgel. Viiekümne kahest on puudu vaid üks, selle juurde plaanin jõuda juunis. Kõikidest hiidrahnudest olen teinud 30x40 fotod ja neist on saanud rändnäitus. Tänan Eurofotot, kes toetas fotode eksponeerimiseks vajalike paspartuudega. II etapina, maist septembrini 2017, kontrollin QR-koodide õigsust ja vastavust kaardimaterjalile. Selleks tuleb uuesti hiidrahnude juurde minna. Rändnäitused. III etapp – oktoober kuni detsember 2017 – trükise kujundamine ja trükkimine. Rändnäitused. IV etapp – jaanuar-mai 2018 – teavitamine, et matka-aastaks on valminud kogumik „Poolsada hiidrahnu“ Harjumaal. Aprill – Matkamessil osalemine. Rändnäitused. Kogumikus olevatele fotodele liitreaalsusena videod lisamine käikudest hiidrahnude juurde. Nutivahendi äppi HP Reveal tuleb sisestada discover auras alasse – hiid. Kui vaadata kogumikust pilti läbi nutiseame, ilmub ekraanile video. Olen alustanud üle Eesti asuvate hiidrahnude kaardistamist ja ruutkoodidega juhiste tegemist.

Vajasin abi hiidrahnude piltide ja ruutkoodidega trükise trükkimisel ja rahastamisel. Tänan KÜSKi, kes eraldas teavitustegevuse toetuse kogumiku trükkimiseks.

Algataja

Kersti Lepik