Poolsada hiidrahnu Harjumaal

Kingime EV100 puhul kõigi Harjumaa hiidrahnude kaardistuse. Kivide asukoha koordinaatide abil loome QR-koodid, et nutiseadmete kaardirakenduste abil matkates nad lihtsamalt leida.

Kuigi võiks öelda, et kivi on kivi, on kivid siiski erinevad nii suuruse, kuju kui ka värvi poolest. Harjumaal on 52 kivimürakat, mille ümbermõõt on suurem kui 25 meetrit. Rohkem on neid Harjumaa idaosas, aga jagub ka Pakri poolsaarele ja Kose valda. Mõni kivi on varjatult metsasügavuses, teine jälle Tallinnas elamute piirkonnas. Tuntumate kivide juures on paljud käinud, aga on ka neid, milleni kohalik külaelanikki juhatada ei oska. Kaitsealused hiidrahnud on registri ja kaartide abil leitavad, kuid kasutades kaarte nutiseadmes, võib leiduda asukohalisi ebatäpsusi.

Oma kodukandi kivide avastamine on põnev ja soovime seda teistegagi jagaga. Sellest kantuna soovime kaardistada EV100 puhul kõik Harjuma hiidrahnud ja luua kivide asukoha koordinaatide abil QR-koodid, et neid oleks matkates lihtne leida. Koodid koondame voldikutesse, kust neid on lihtne üles pildistada.

Kõikidest hiidrahnudest olen teinud 30x40 fotod ja neist on saanud rändnäitus.
Tänan Eurofotot, kes toetas fotode eksponeerimiseks vajalike paspartuudega.

I etapi tegevsutega alustasin veebruaris 2017. Harjumaa, sh Tallinna, kõikide hiidrändrahnude otsimise ja leidmisega olen lõpusirgel . Viiekümne kahest on puudu vaid üks, selle juurde plaanin juunis. Kõikidest hiidrahnudest olen teinud 30x40 fotod ja neist on saanud rändnäitus. Tänan Eurofotot, kes toetas fotode eksponeerimiseks vajalike paspartuudega. II etapina, maist septembrini 2017, kontrollin QR-koodide õigsust ja vastavust kaardimaterjaliga. Selleks tuleb uuesti hiidrahnude juurde minna. III etapp - oktoober - detsember 2017 trükise kujundamine ja trükkimine. IV etapp - jaanuar -veebruar 2018, teavitamine, et matka-aastaks on valminud uus abimaterjal.

Vajan abi hiidrahnude piltide ja ruutkoodidega trükise kujundamisel, trükkimisel ja nende tegevuste rahastamisel. Mul kogemus on, et väikesest voldikutaolisest trükisest on hea ruutkoode pildistada.

Algataja

Kersti Lepik

Kajastus pressis
Keilalanna kogub Harju hiidrahnud nutitelefoni - esikaanelugu ajalehes Harju Elu Kingitus Eestile: rändrahnu-ruutkoodid