PRESSITEADE: Esietendub EV100 teatrisarja viimane lavastus 23.08.2018

Eesti Vabariik 100
Vene Teater

 

PRESSITEADE
23. august 2018

 

Esietendub EV100 teatrisarja viimane lavastus

 

Täna, 23. augustil esietendub Vene Teatris lavastus „Tuleb/Ei tule. Eesti 100 aasta pärast“, mis on sündinud Vene Teatri ning Eesti laste ja loomingulise ühenduse Audiokinetica koostööna. Lavastus on EV100 teatrisarja „Sajandi lugu“ 12 teosest viimane ja jutustab Eesti riigi tulevikust.

 

„Eesti teatriajaloo suurim koostööprojekt „Sajandi lugu“ lõppeb lavastusega, mille tegemisel ajaloolistele materjalile toetuda ei saanud,“ sõnas Riigikantselei EV100 suurprojektide juht Margus Kasterpalu. „Eesti riigi tulevikustsenaariumi mõtestamiseks on kaasatud noored, kes ongi Eesti tuleviku kujundajateks,“ lisas Kasterpalu.

 

EV100 teatrisarja „Sajandi lugu“ viimase lavastuse esmaettekanne toimub 23. augustil kell 19 Vene Teatris. „Tuleb/Ei tule. Eesti 100 aasta pärast“ käsitleb tänapäeva noorte nägemust Eesti tulevikust. Tegu on interaktiivse lavastusega, kuhu kaasatakse ka publik.

 

„Kuna keegi meist ei oska täna ennustada, milliseks kujuneb tulevik, kaasasime tuleviku kujutamisse nooremad põlvkonnad,“ ütles etenduse lavastaja Artjom Garejev. „Palusime selleks kooli- ja lasteaialastel Eesti tuleviku teemadel fantaseerida ning saime vastu mitmeid mõtisklusi, joonistusi, videoid, esseesid ja kirjandeid. Kogutud materjalile toetudes töötasime välja mitu põnevat stsenaariumit, mille põhjal saab etenduse käigus iga vaataja ise määrata Eesti tulevikku saja aasta pärast,“ lisas Garejev.

 

Etenduse „Tuleb/Ei tule. Eesti 100 aasta pärast“ lavastaja on Artjom Garejev, dramaturgid Karin Lamson, Mari-Liis Lill, Jelena Tšitšerina ja Laura Kalle (Ugala Teater). Lavastuse produtsent ja helilooja Aleksandr Žedeljov on teinud etendusele spetsiaalselt originaalmuusika ning esineb ka ise laval koos kollektiiviga MODULSHTEIN.

 

Teatrisari „Sajandi lugu“ on Eesti Etendusasutuste Liidu ja osalevate teatrite kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks. Sarjas valmis 22 teatri koostööna kokku 12 lavastust, mis jutustasid Eesti iseseisvuse (elu)loo.

 

Kõiki teatrisarjas lavale toodud lavastusi saab näha juubeliaasta septembris Tartus Draamafestivalil, mille raames toimub kõigi sarja lavastuste etendusmaraton.

 

Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal tähistatakse taasiseseisvumise aastapäeva suvise peonädalaga, mis toob Eesti inimesed ja nende sõbrad kokku suurtele ühisüritustele. EV100 suvine peonädal algas 17. augustil esimese Eesti üldluulepeoga Rakveres ja lõpeb 25. augustil muinastulede ööga üle Eesti. Enam kui 200 suure suvise peonädala sündmust leiab www.ev100.ee.