PRESSITEADE: EV100 kunstiprojekti „Kunstnikud kogudesˮ kuues näitus viib külla setodele 1.08.2018

Eesti Vabariik 100
PRESSITEADE
1. august 2018

 

EV100 kunstiprojekti „Kunstnikud kogudesˮ kuues näitus viib külla setodele

 

3. augustil kell 16 avatakse Põlvamaal Seto Talumuuseumis EV100 kunstiprogrammi suurprojekti „Kunstnikud kogudes“ kuues näitus „/setoˮ. Kunstnik Eva Mustonen astub väljapanekuga dialoogi nii seto pärandi kui ka tänapäevase eluoluga.

 

„Järjekorras kuues „Kunstnikud kogudes“ näitus viib avastama Seto Talumuuseumit ja kogukonna kunstielu uurivat näitust „/seto”,“ sõnas EV100 kunstiprogrammi koordinaator Kadi Kesküla. „Eva Mustonen arutleb väljapanekuga selle üle, millisena näib seto kultuur kogukonnast väljastpoolt vaadatuna. Kunstniku residentuuri käigus hajusalt kaardistatud mõtted on saanud kohati humoorika või hoopis kaunilt poeetilise vormi nii leidobjektide kui ka spetsiaalselt valminud taieste kujul, mis on eksponeeritud Tsäimaja hoovile loodud varjualuses.“

 

Näitus „/setoˮ avatakse 3. augustil kell 16 Seto Talumuuseumis (Pikk 56, Värska, Põlvamaa). Avamisel toimub ka vestlus kunstnikuga ja juttude ettelugemine. Näitus jääb avatuks 15. septembrini.

2018. aastal möödub 100 aastat Eesti Vabariigi loomisest. EV100 kunstisündmuste kava leiab www.ev100.ee/kunst.

 

Eva Mustoneni näitus „/seto” Seto Talumuuseumis

Suve alguses Värskas veedetud residentuuri jooksul pidas Eva ka välitööde päevikut, milles leiduv järgnev katkend annab humoorikalt edasi näituse lähtepunkti:

Reklaam tuli raadiost täistunni jooksul mitu korda, ometi jäi E-l pidevalt vahele, mida reklaamiti. Netiaadressil oleks kindlasti teada saanud, mis see oli, kuid seda, mis „/seto” ette käis, E samuti ei kuulnud. Ainult „/seto” peale ärkas kõrv nagu üles, iga jumala kord! See kõik tundus pahatahtlikult õrritav, sest E tundis, et tal oleks seda infot väga vaja. Ta oli juba nädalapäevi Värskas, kuid ei saanud eriti midagi aru. Nagu sai ka, aga liiga pealiskaudselt ning sedagi oli kunsti tegemiseks vähevõitu. E juba kartis, et asi läheb nii, nagu tavaliselt ikka: ta hakkab isepäiselt lünki täitma ning kirjutab „/seto” ette mis iganes pähe tuleb. Võis ju loota, et see ei kuku väga halvasti välja – ta ei olnud ju ometi pahatahtlik – ning midagi läheb täppi ka. Vähemalt politsei, metskitsede ja aiakinnaste suhtes..? Ka pime kana leiab ju tera.”

Projektist „Kunstnikud kogudesˮ

Spetsiaalselt juubeliaastaks ellu kutsutud EV100 kunstiprogrammi suurprojekt viib kümme kunstnikku kokku kümne (väike)muuseumiga üle Eesti, et tõmmata tähelepanu kultuuripärandile ning pakkuda selle mõtestamiseks ja tänapäevaga sidumiseks uusi viise. Projekti käigus viibisid kunstnikud kuni kaks nädalat valitud muuseumi juures residentuuris, tutvudes põhjalikumalt selle ajaloo, kogude ja igapäevase toimimisega. Residentuuride tulemuseks on kümme väga erinevat näitust, sekkumist püsiekspositsiooni või kogude uudset tõlgendamist. Kunstnike töötamine kogude või arhiividega on Lääne kaasaegses kunstis küllaltki levinud praktika, kuid Eestis on katse sellise põhjalikkusega uusi ühendusi luua ja kogukondi sidustada esmakordne.

 

Rohkem infot sündmuste kohta ning „Kunstnikud kogudes” järgmised avamised: http://proloogkool.eu/kunstnikudkogudes ja Facebookist: kunstnikud kogudes.

Lisainfo:
Mary-Ann Talvistu
„Kunstnikud kogudes” projektijuht
5811 7585