PRESSITEADE: EV100: Noorte maapäeva saadikud esitlevad esimest Eestimaa Noorte Manifesti

Eesti Vabariik 100
PRESSITEADE
27.11.17

Noorte maapäeva saadikud esitlevad esimest Eestimaa Noorte Manifesti 

Homme, 28. novembril koguneb Eesti riikliku enesemääramise 100. aastapäeva tähistamiseks Riigikogus Eesti Vabariik 100 Noorte Maapäev, kes esitleb esimest Eestimaa Noorte Manifesti. EV100 Noorte Maapäev ühendab 106 üle Eesti valitud noort, kes on alates juulikuust loonud visiooni tuleviku Eestist. 

„Noorte maapäeva kuulub 106 noort üle Eesti, kes on aktiivselt panustanud manifesti loomisesse,“ sõnab Eesti Vabariigi 100. aastapäeva suurprojektide juht Margus Kasterpalu. „Mandaatide jagunemine arvutati välja saja aasta taguse skeemi ja praeguse rahvaarvu põhjal,  igal linnal ja maakonnal on 20 000 elaniku kohta üks mandaat,“ lisas Kasterpalu.

„Noorte maapäeva kuulumisega saame osa nii Eesti ajaloost kui ka tulevikust,“ ütleb Eesti Õpilasesinduste Liidu aseesimees Marcus Ehasoo. „Deklaratsiooni koostamiseks oleme tutvunud Eesti elu erinevate valdkondadega ning teinud koostööd paljude arvamusliidritega, uhke tunne on sees, et ka Eesti Vabariigi president osaleb manifesti esitamisel Riigikogus,“ täpsustab Ehasoo.

28. novembril möödub sada aastat Eesti Maanõukogu otsusest tunnistada end kõrgeima võimu kandjaks Eestis, mis pani aluse Eesti Vabariigi väljakuulutamisele 24. veebruaril 1918. Eesti riikliku enesemääramise 100. aastapäeva tähistamiseks heisatakse 28. novembril lipud ja toimub mitmeid üritusi.

28. novembri sündmuste programm:
·    Kell 8.45 heiskavad Toompeal Pika Hermanni tornis lipu EV100 Noorte Maapäeva saadikute esindajad. 
·    Kell 11 avab Vabariigi President Kersti Kaljulaid Metsakalmistul kenotaafi Eesti Vabariigi riigivanematele, kelle puhkepaik on teadmata.
·    Kell 13 algab Riigikogu pidulik istung, kus peab kõne Riigikogu esimees ja EV100 Noorte Maapäeva patroon Eiki Nestor ning noored maapäeva saadikud annavad üle Eestimaa Noorte Manifesti. Valges saalis avatakse temaatiline näitus. 
·    Kell 16 oodatakse kõiki koolinoori Lossi platsile EV100 Noorte Maapäeva diskole, kus astuvad üles Riigikogu esimees Eiki Nestor ja Riigikogu liige Heidy Purga. 
·    Kell 19 toimub Jaani kirikus Tallinnas kontsert. Kavas Uusbergi ''Õhtu ilu'' ja Vivaldi „Gloria“.

2018. aastal möödub 100 aastat Eesti Vabariigi loomisest. Lähem info ettevalmistuste ja sündmuste kohta www.ev100.ee.