PRESSITEADE: EV100: Norilskis tähistatakse Baltimaade 100. aastapäevi

Eesti Vabariik 100 
PRESSITEADE 
25. jaanuar 2018 

EV100: Norilskis tähistatakse Baltimaade 100. aastapäevi

Täna, 25. jaanuaril jõudis Eesti kultuuridelegatsioon Venemaal asuvasse Norilski linna, kus 19. - 28. jaanuarini toimub kaasaaegse dramaturgia laboratoorium „Polaar – Utoopia/Antiutoopia“, mis on tänavu pühendatud saja-aastaseks saavatele Balti riikidele. Samuti osaleb Eesti delegatsioon tseremoonial, kus mälestatakse Siberis hukkunuid kaasmaalasi.

„Norilski linn on üks nendest traagilistest kohtadest Venemaal, millega on tihedalt seotud tuhandete eestlaste saatus. Võimalus mälestada vaba Eesti 100. sünnipäeva eel kõiki neid, kes on siin oma kodumaa eest elu andnud, on puhas au,“ sõnas Eesti Vabariik 100 juhtrühma liige Tiit Pruuli

Lisaks mälestustseremooniale toimub Norilskis 19.-28. jaanuarini kuues kaasaaegse dramaturgia laboratoorium „Polaar – Utoopia/Antiutoopia“, mis sellel aastal on pühendatud Baltimaadele. 

„Vene teatriprodutsent Oleg Lojevskil on õnnestunud laboratooriumitega luua ülevenemaaline võrgustik, mis meelitab teatrimaailma tegijad arutlema valdkonna võimaluste ja valupunktide üle. Tänavu on tähelepanu juubelit tähistavatel Balti riikidel ja oma loomingut saavad jagada Elmo Nüganen Eestist, Marius Ivashkevičius Leedust ning  Ģirts Ēcis Lätist,“ lausus Eesti Vabariik 100 juhtrühma liige Margus Kasterpalu

Dramaturgia laboratooriumi viimasel päeval on programmis dokumentaalsetel allikatel põhinev ja Gulagi laagritest rääkiv Norilski Draamateatri lavastus „Oota mind… ja ma tulen tagasi“ („Жди меня… и я вернусь“), mille lavastajaks on teatri kunstiline juht Anna Babanova. 

Eesti kultuuridelegatsiooni kuuluvad Riigikantselei Eesti Vabariik 100 juhtrühma liikmed Tiit Pruuli ja Margus Kasterpalu, Linnateatri peanäitejuht Elmo Nüganen, MTÜ R.A.A.A.M juhatuse liige Märt Meos ning Vaba Lava teatrikeskuste asutaja Allan Kaldoja. Sündmustel viibib ka Eesti Vabariigi suursaadik Venemaa Föderatsioonis Arti Hilpus. 

2018. aastal möödub 100 aastat Eesti Vabariigi loomisest. Lähem info ettevalmistuste ja sündmuste kohta www.EV100.ee.