PRESSITEADE: EV100 suvisel peonädalal avatakse Maarjamäel kommunismiohvrite memoriaal

Eesti Vabariik 100
PRESSITEADE
23. august 2018

 

EV100 suvisel peonädalal avatakse Maarjamäel kommunismiohvrite memoriaal

 

Neljapäeval, 23. augustil kell 18 avatakse osana EV100 suure suvise peonädala sündmustest Maarjamäel kommunismiohvrite memoriaal. Memoriaal koosneb kahest osast, millest üks on „Teekond“ ja teine „Koduaed“.

 

„Juubeliaastal avatakse Tallinnas Maarjamäel memoriaal, millest saab loodetavasti Eesti rahvale paik, kus meenutada meie ajalugu ja mälestada represseeritud lähedasi, “ sõnas Riigikantselei EV100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu. „Alates kell 18 on memoriaalimaastikul liikudes kuulda audioinstallatsiooni, mis toetab memoriaali arhitektuurse lahenduse sõnumit ja loob avamispäeval ainukordset meeleolu,“ lisas Kasterpalu.

 

Memoriaal koosneb kahest osast, millest üks kannab nime „Teekond“ ja teine „Koduaed“. „Teekonnale“ kinnitatud nimetahvlitel on rohkem kui 22 000 kannatanud nimed. Memoriaali sisealal paiknev „Koduaed“ sümboliseerib istutatud õunapuude ja mesilaste skulptuuridega unistusi, mälestusi ja koduigatsust.

 

Memoriaal avatakse 23. augustil, kui tähistatakse üleeuroopalist totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäev. Memoriaali pidulik avamine ja õnnistamine toimub algusega kell 12. Sõnavõttudega esinevad Eesti Vabariigi President Kersti Kaljulaid, justiitsminister Urmas Reinsalu, Eesti Memento Liidu auesimees Leo Õispuu, Euroopa Mälu ja Süüme Koostöökogu nõukogu liige Göran Lindblad. Memoriaali osaks on ka kommunistliku terrori ohvriks langenud Vabadussõja väejuhtide ja Eesti kaadriohvitseride memoriaal, millele asetab pärja Eesti Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras.

 

Kõik Eesti inimesed on oodatud memoriaaliga tutvuma alates kell 18. Lisainfo kommunismiohvrite memoriaali ja selle avamise kohta leiab www.memoriaal.ee. Mälestusmärgi arhitektuurne lahendus „TEEKOND“ valiti välja 12 kavandi hulgast ning selle autoriteks on Kalle Vellevoog, Jaan Tiidemann, Tiiu Truus, Martin Prommik ja Lidia Zarudnaja Arhitektuuribüroo JVR OÜ-st.

 

Valik EV100 suvise peonädala seitsmenda päeva sündmustest

Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal tähistatakse taasiseseisvumise aastapäeva suvise peonädalaga, mis toob Eesti inimesed ja nende sõbrad kokku suurtele ühisüritustele. EV100 suvine peonädal algas 17. augustil esimese Eesti üldluulepeoga Rakveres ja lõpeb 25. augustil muinastulede ööga üle Eesti. Enam kui 200 suure suvise peonädala sündmust leiab www.ev100.ee.