PRESSITEADE: GALERII: Kumus avati juubeliaastaks loodud Michel Sittowi esimene isikunäitus 8.06.2018

GALERII: Kumus avati juubeliaastaks loodud Michel Sittowi esimene isikunäitus

 

Alates reedest, 8. juunist on Kumu kunstimuuseumis avatud Eesti Vabariigi 100. aastapäevale pühendatud näitus „Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades“. Eesti esimese rahvusvaheliselt tunnustatud renessansiajastu kunstniku Michel Sittowi isikunäitus on Washingtonist Tallinnasse jõudnud ning jääb vaatajatele avatuks kuni 16. septembrini.

 

„Juubeliaastal, 500 aastat pärast Sittowi eluaega, toob kunstniku isikunäitus haruldased tööd esimest korda tema kodulinna Tallinnasse,“ sõnas EV100 korraldustoimkonna juht Jaanus Rohumaa. „Sittowi näitus on EV100 juubelisuve kirgas tähtsündmus. Washingtonis külastas näitust üle 60 000 vaataja, kes said paremini tundma Eesti kultuuri. Nüüd on see rõõm Eesti inimeste ja külaliste päralt,“ lisas Rohumaa.

 

Näitus „Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades“ on avatud Kumu kunstimuuseumi suures saalis 8. juunist kuni 16. septembrini. Washingtoni Rahvusgaleriis viibis näitus 28. jaanuarist 13. maini.

 

„Kumu suursündmuseks juubeliaastal ongi äsja avatud Michel Sittowi maalide näitus,“ tõdes Eesti Kunstimuuseumi direktor Sirje Helme. „Kunstiajaloolased peavad Sittowit üheks silmapaistvamaks renessansiajastu meistriks, kelle looming on alles viimastel aastakümnetel taasavastatud. Seda erilisem on sündmus, et Sittowi maalid maailma suurematest kunstimuuseumidest ja erakogudest ühel näitusel EV100 juubeliaastal kokku saavad,“ lisas Helme.


Näituse raames ilmub kolm eritrükist. Juba ilmunud rahvusvahelise ingliskeelse näitusekataloogi on koostanud kuraatorid John Oliver Hand ja Greta Koppel. Kumu näituseks valmib ülevaatlik eestikeelne raamat Michel Sittowist, mis räägib ülevaate kunstniku elust, loomingust ja seostest Tallinnaga. Raamatu autor on kuraator Greta Koppel. Lastele on Anti Saar kirjutanud ja Urmas Viik illustreerinud juturaamatu „Mina, Milda ja meister Michel“. Kataloogi ja Michel Sittowi raamatu esitlus toimub Kumu aatriumis laupäeval, 9. juunil kell 14. Lasteraamatu esitlus pühapäeval, 10. juunil kell 13.

 

Näitusega kaasneb ka mitmekülgne lisaprogramm, millega on võimalik tutvuda Kumu kunstimuuseumi kodulehel.

Näituse kuraatorid on Greta Koppel Eesti Kunstimuuseumist ja John Oliver Hand Rahvusgaleriist Washingtonis.

 

2018. aastal möödub 100 aastat Eesti Vabariigi loomisest. Lähem info juubeliürituste kohta on leitav veebilehelt www.EV100.ee.

 

PILDIGALERII ASUB www.flickr.com/photos/ev100/albums/72157697741571335 . Fotod Aron Urb/ EV100.

 

Kunstnikust

 

Tallinnast pärit maalikunstnik Michel Sittow oli 15. ja 16. sajandi vahetusel Euroopas nõutud ja kõrgelt hinnatud meister. Ta töötas paljudes õukondades Hispaaniast Madalmaadeni, erinevalt näiteks oma paiksemast kaasaegsest Leonardo da Vincist. Rändava eluviisi tõttu on jäljed Michel Sittowi tegevusest olnud laiali pillutatud, mille tulemusena vajus kunstniku isik pärast tema surma sajanditeks unustusse. Sittowi maale omistati pikalt oma aja kuulsamatele meistritele nagu Jan van Eyck, Albrecht Dürer või Hans Holbein. Tema ajalooline isik ja Tallinna päritolu taasavastati alles 1940. aastal.